Studenti nechtějí reformy. Pochodovali Prahou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2012 19:20
Ministr Josef Dobeš obvinil rektora UK Václava Hampla z podněcování nepokojů
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí.
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V budově právnické fakulty se odpoledne sešlo vedení, akademici i studenti Univerzity Karlovy (UK), aby našli cestu, jak zabránit plánovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše

Několik set studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se večer vydalo od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. V čele průvodu nesli účastníci transparenty s heslem "Vzdělání není byznys" a další s letopočty 1968, 1989 a 2012. Vidět byl také nápis "Za svobodu vysokých škol".

Demonstranti vykřikovali "Vzdělání není zboží", "Neprodávejte nás bankám", "Rektora nedáme a "Už je to tady". Pískali na píšťalky a troubili na vuvuzely.

Před zahájením setkání akademické obce vyhodili studenti z oken fakulty devadesát melounů, jež mají symbolizovat 90 milionů korun, které stála příprava zákona.

Melouny poslouží jako materiál pro pivní výzkum. Devět desítek roztříštěných zelených plodů si kvůli tomu od organizátorů  happeningu vzal jeden z českých pivovarů. "Mohu potvrdit, že melouny se ještě dnes převezou do nejmenovaného pivovaru," řekl ČTK jeden z organizátorů studentského protestu.

Rektor půjde na kobereček

Na shromáždění se dostavily zhruba čtyři stovky lidí. Do rukou dostaly brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol.

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce. Rektora UK Václava Hampla si chce kvůli čtvrteční akci pozvat na kobereček ministr školství Josef Dobeš (VV), podle něj podněcuje k sociálním nepokojům.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala v programovém prohlášení. Loni Dobeš připravil věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat.

První norma má upravit pravidla fungování univerzit a školné, druhá studijní spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma záměrům se postavila Česká konference rektorů i Rada vysokých škol.

Kritikou nešetřily ani odbory. Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy