Studenti nechtějí reformy. Pochodovali Prahou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2012 19:20
Ministr Josef Dobeš obvinil rektora UK Václava Hampla z podněcování nepokojů
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí.
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V budově právnické fakulty se odpoledne sešlo vedení, akademici i studenti Univerzity Karlovy (UK), aby našli cestu, jak zabránit plánovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše

Několik set studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se večer vydalo od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. V čele průvodu nesli účastníci transparenty s heslem "Vzdělání není byznys" a další s letopočty 1968, 1989 a 2012. Vidět byl také nápis "Za svobodu vysokých škol".

Demonstranti vykřikovali "Vzdělání není zboží", "Neprodávejte nás bankám", "Rektora nedáme a "Už je to tady". Pískali na píšťalky a troubili na vuvuzely.

Před zahájením setkání akademické obce vyhodili studenti z oken fakulty devadesát melounů, jež mají symbolizovat 90 milionů korun, které stála příprava zákona.

Melouny poslouží jako materiál pro pivní výzkum. Devět desítek roztříštěných zelených plodů si kvůli tomu od organizátorů  happeningu vzal jeden z českých pivovarů. "Mohu potvrdit, že melouny se ještě dnes převezou do nejmenovaného pivovaru," řekl ČTK jeden z organizátorů studentského protestu.

Rektor půjde na kobereček

Na shromáždění se dostavily zhruba čtyři stovky lidí. Do rukou dostaly brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol.

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce. Rektora UK Václava Hampla si chce kvůli čtvrteční akci pozvat na kobereček ministr školství Josef Dobeš (VV), podle něj podněcuje k sociálním nepokojům.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala v programovém prohlášení. Loni Dobeš připravil věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat.

První norma má upravit pravidla fungování univerzit a školné, druhá studijní spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma záměrům se postavila Česká konference rektorů i Rada vysokých škol.

Kritikou nešetřily ani odbory. Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy