Studenti nechtějí reformy. Pochodovali Prahou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2012 19:20
Ministr Josef Dobeš obvinil rektora UK Václava Hampla z podněcování nepokojů
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí.
Zákony z dílny Josefa Dobeše se UK moc nelíbí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V budově právnické fakulty se odpoledne sešlo vedení, akademici i studenti Univerzity Karlovy (UK), aby našli cestu, jak zabránit plánovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše

Několik set studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se večer vydalo od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. V čele průvodu nesli účastníci transparenty s heslem "Vzdělání není byznys" a další s letopočty 1968, 1989 a 2012. Vidět byl také nápis "Za svobodu vysokých škol".

Demonstranti vykřikovali "Vzdělání není zboží", "Neprodávejte nás bankám", "Rektora nedáme a "Už je to tady". Pískali na píšťalky a troubili na vuvuzely.

Před zahájením setkání akademické obce vyhodili studenti z oken fakulty devadesát melounů, jež mají symbolizovat 90 milionů korun, které stála příprava zákona.

Melouny poslouží jako materiál pro pivní výzkum. Devět desítek roztříštěných zelených plodů si kvůli tomu od organizátorů  happeningu vzal jeden z českých pivovarů. "Mohu potvrdit, že melouny se ještě dnes převezou do nejmenovaného pivovaru," řekl ČTK jeden z organizátorů studentského protestu.

Rektor půjde na kobereček

Na shromáždění se dostavily zhruba čtyři stovky lidí. Do rukou dostaly brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol.

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce. Rektora UK Václava Hampla si chce kvůli čtvrteční akci pozvat na kobereček ministr školství Josef Dobeš (VV), podle něj podněcuje k sociálním nepokojům.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala v programovém prohlášení. Loni Dobeš připravil věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat.

První norma má upravit pravidla fungování univerzit a školné, druhá studijní spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma záměrům se postavila Česká konference rektorů i Rada vysokých škol.

Kritikou nešetřily ani odbory. Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 52 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy