Stropnický: Účast Zemana na přehlídce v Moskvě není šťastná

ČTK ČTK
22. 3. 2015 12:50
Podle ministra obrany by bylo vhodné, kdyby český prezident postupoval stejně jako ostatní hlavy demokratických států. Většina evropských představitelů účast odmítla.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Účast prezidenta Miloše Zemana při vojenské přehlídce v Moskvě na začátku května není podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) nejšťastnějším rozhodnutím.

Potřeba uctění památky padlých sovětských vojáků z druhé světové války, které se v hlavním městě Ruska uskuteční druhý den, je ale podle něj nesporná. Stropnický to v neděli řekl v pořadu Partie v televizi Prima. Účast Zemana na moskevské přehlídce v uplynulých dnech kritizovali i další členové vlády.

Stropnický zdůraznil, že druhý den oslav 70 let od konce druhé světové války považuje za nesporný. "Při 70. výročím by se pocta padlým samozřejmě měla a musí se projevit," řekl ministr.

"Asistovat u vojenské přehlídky nepovažuji za nejšťastnější rozhodnutí. Zvlášť v kontextu toho, že by tam naše hlava státu měla být jedna z mála," dodal. Zdálo by se mu prý vhodné, aby prezident v této záležitosti postupoval shodně v souladu s hlavami států demokratických států. Více kroky Zemana jako svého nadřízeného nechtěl rozebírat.

Zeman již dříve uvedl, že by neúčast na oslavách považoval za urážku 150 000 ruských vojáků, kteří při osvobozování Československa zemřeli. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček v pátek na Twitteru potvrdil, že Zeman na oslavy i přes výzvy pojede.

Účast Zemana na akci, jíž se většina západních státníků nezúčastní, kritizují například TOP 09 nebo ODS. Podle lidovců není vhodné, aby se za situace, "kdy probíhá porušování mezinárodního práva ze strany Ruska", prezident zúčastnil vojenské přehlídky ruské armády. Uctění padlých při další části moskevských oslav KDU-ČSL nezpochybnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy