Zeman poletí na oslavy do Moskvy. Zatím jako jediný z EU

ČTK ČTK
12. 3. 2015 16:32
Český prezident se 9. května zúčastní vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Německo, Británie nebo Polsko akci bojkotují kvůli konfliktu na Ukrajině.
Foto: Vojtěch Marek

Brusel/Londýn - Český prezident Miloš Zeman je jedinou hlavou státu v rámci Evropské unie, která zatím potvrdila účast na vojenské přehlídce v Moskvě, jež se bude konat 9. května u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.

Uvedl to ve čtvrtek server EUObserver, který Zemana označil za stoupence ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert ve středu potvrdil zprávy tisku, že Angela Merkelová kvůli zásahům Ruska na Ukrajině na oslavy 9. května do Moskvy nepojede.

K podobnému bojkotu kvůli Ukrajině se už dříve rozhodly další země EU, například Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Ve čtvrtek se k nim připojila i Británie.

Francouzský prezident François Hollande také nedávno řekl, že do ruské metropole nepřijede, ale s vysvětlením, že potřebuje nutně navštívit Karibik.

Británie v souvislosti s ukrajinskou krizí nepočítá s tím, že by premiér David Cameron byl 9. května v Moskvě, uvedla jeho londýnská kancelář. Dodala však, že britská vláda uvažuje o vyslání nějakého jiného vysokého představitele.

Slovensko, Maďarsko a Řecko jsou také na seznamu pozvaných a zatím se oficiálně nevyjádřily. "Skutečnost, že německá šéfka řekla Ne, a to bez ohledu na historické břímě viny Německa, usnadňuje ostatním říci také Ne," soudí EUObserver.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však serveru Aktuálně.cz potvrdil, že Miloš Zeman své plány měnit nebude.

"Pan prezident zaznamenal výzvy, aby Moskvu nenavštěvoval. Pokud by je ale vyslyšel a akce se nezúčastnil, považoval by to za urážku sto padesáti tisíc ruských vojáků, kteří položili své životy při osvobozování Československa," uvedl Ovčáček.

Nepřiletí ani Obama

Rusko tradičně slaví konec druhé světové války 9. května vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě.

V roce 2005 se přehlídky jako první německý kancléř zúčastnil Gerhard Schröder a jeho účast byla vnímána jako gesto smíření mezi oběma zeměmi. Merkelová se přehlídky zúčastnila před pěti lety. Nyní se podle německých komentářů obává, že by její účast na přehlídce poškodila německé vztahy s Ukrajinou.

Pozvání do Moskvy nepřijal ani americký prezident Barack Obama.

Naopak účast na oslavách dnes podle agentury TASS přislíbil abchazský prezident Raul Chadžinba. Abcházie je jednou ze separatistických gruzínských republik, které vyhlásily nezávislost na Tbilisi a které se přimknuly k Rusku.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy