Odvolání odvoláno. ANO obrátilo, Zlatuška dál šéfem výboru

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 11. 2. 2015 21:55
Školský výbor nejdřív na popud poslanců ANO Zlatušku "divoce" odvolal. Večer ANO oznámilo, že předseda školského výboru má dál důvěru a šlo o "chybu v komunikaci".
Jiří Zlatuška.
Jiří Zlatuška. | Foto: Jakub Novák

Praha - Blamáží skončila středeční přestřelka v hnutí ANO kvůli odvolání předsedy sněmovního školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO).

Špičky poslaneckého klubu ANO odpoledne zařídily jeho odvolání na mimořádném jednání výboru, hned večer se jim však členové klubu vzepřeli a v tajném hlasování vyslovili Zlatuškovi důvěru. Celá situace byla prý "chybou v komunikaci".

"Poslanecký klub jednal o situaci asi dvě hodiny a v tajném hlasování potvrdil panu Zlatuškovi důvěru,“ uvedl večer předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Právě on byl údajně jedním z těch, kdo nařídil Zlatuškův konec.

"Na základě nařízení předsedy našeho poslaneckého klubu jsem na školském výboru sdělil stanovisko, že má být odvolán předseda Zlatuška," tvrdil odpoledne místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Poslanci ovšem o pár hodin později konstatovali, že způsob, jakým vedení klubu Zlatuškovi vyslovilo nedůvěru, byl nešťastný.

"Šlo spíš o chybu v komunikaci a komunikaci mezi sebou musíme zlepšovat obecně. Samozřejmě si rozhodnutí svých kolegů z klubu vážím. Ukazuje, že školství je složitá problematika, kterou bere hnutí ANO vážně,“ doplnil podle mluvčího ANO sám Zlatuška.

Není jasné, jaký bude další postup - výbor už odvolání Zlatušky schválil. Potvrdit by ho ale muselo plénum Sněmovny.

Pokus o Zlatuškovo odvolání se odehrál těsně poté, co kritizoval návrh školského zákona z dílny ministra školství Marcela Chládka. Podle Schwarze to ale na jeho odvolání nemělo vliv. "Důvod byl ten, že existují dlouhodobé neshody s programem pana Zlatušky, v oblasti školství se dlouhodobě neslučoval s politikou hnutí ANO," vysvětlovat Schwarz.

Zlatuška mu vzkázal, že program ANO v oblasti školství sám napsal. "Dovedu si představit leckoho, jehož program může být jiný než program hnutí ANO, ale u sebe dost těžko," komentoval to Zlatuška.

Zákulisní schůzka

Odvolání Zlatušky zaskočilo většinu členů školského výboru. Výbor se sešel v zákulisí u jednacího sálu Sněmovny, v místnosti označované jako "u piana".

"Najednou tam vystoupila paní poslankyně Dobešová z hnutí ANO, že jejich klub odsouhlasil Zlatuškův konec. I pro něj to myslím bylo překvapení," popsala nestandardní jednání Nina Nováková (TOP 09) s tím, že je nikdo o plánované změně na postu šéfa předem neinformoval.

Část poslanců pak na protest improvizované jednání opustila. Zbytek však Zlatuškovo odvolání schválil. "Je to nehorázné jednání," popsala to Nováková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy