Odvolání odvoláno. ANO obrátilo, Zlatuška dál šéfem výboru

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 11. 2. 2015 21:55
Školský výbor nejdřív na popud poslanců ANO Zlatušku "divoce" odvolal. Večer ANO oznámilo, že předseda školského výboru má dál důvěru a šlo o "chybu v komunikaci".
Jiří Zlatuška.
Jiří Zlatuška. | Foto: Jakub Novák

Praha - Blamáží skončila středeční přestřelka v hnutí ANO kvůli odvolání předsedy sněmovního školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO).

Špičky poslaneckého klubu ANO odpoledne zařídily jeho odvolání na mimořádném jednání výboru, hned večer se jim však členové klubu vzepřeli a v tajném hlasování vyslovili Zlatuškovi důvěru. Celá situace byla prý "chybou v komunikaci".

"Poslanecký klub jednal o situaci asi dvě hodiny a v tajném hlasování potvrdil panu Zlatuškovi důvěru,“ uvedl večer předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Právě on byl údajně jedním z těch, kdo nařídil Zlatuškův konec.

"Na základě nařízení předsedy našeho poslaneckého klubu jsem na školském výboru sdělil stanovisko, že má být odvolán předseda Zlatuška," tvrdil odpoledne místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Poslanci ovšem o pár hodin později konstatovali, že způsob, jakým vedení klubu Zlatuškovi vyslovilo nedůvěru, byl nešťastný.

"Šlo spíš o chybu v komunikaci a komunikaci mezi sebou musíme zlepšovat obecně. Samozřejmě si rozhodnutí svých kolegů z klubu vážím. Ukazuje, že školství je složitá problematika, kterou bere hnutí ANO vážně,“ doplnil podle mluvčího ANO sám Zlatuška.

Není jasné, jaký bude další postup - výbor už odvolání Zlatušky schválil. Potvrdit by ho ale muselo plénum Sněmovny.

Pokus o Zlatuškovo odvolání se odehrál těsně poté, co kritizoval návrh školského zákona z dílny ministra školství Marcela Chládka. Podle Schwarze to ale na jeho odvolání nemělo vliv. "Důvod byl ten, že existují dlouhodobé neshody s programem pana Zlatušky, v oblasti školství se dlouhodobě neslučoval s politikou hnutí ANO," vysvětlovat Schwarz.

Zlatuška mu vzkázal, že program ANO v oblasti školství sám napsal. "Dovedu si představit leckoho, jehož program může být jiný než program hnutí ANO, ale u sebe dost těžko," komentoval to Zlatuška.

Zákulisní schůzka

Odvolání Zlatušky zaskočilo většinu členů školského výboru. Výbor se sešel v zákulisí u jednacího sálu Sněmovny, v místnosti označované jako "u piana".

"Najednou tam vystoupila paní poslankyně Dobešová z hnutí ANO, že jejich klub odsouhlasil Zlatuškův konec. I pro něj to myslím bylo překvapení," popsala nestandardní jednání Nina Nováková (TOP 09) s tím, že je nikdo o plánované změně na postu šéfa předem neinformoval.

Část poslanců pak na protest improvizované jednání opustila. Zbytek však Zlatuškovo odvolání schválil. "Je to nehorázné jednání," popsala to Nováková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy