Prahou šel průvod za legalizaci konopí, policisté rozdávali pokuty za držení drog

ČTK ČTK
4. 5. 2019 17:17
Stovky převážně mladých lidí se v sobotou v Praze zapojily do průvodu za legalizaci konopí. Na tradiční akci nazvanou Million Marihuana March dohlížely desítky policistů, kteří před demonstranty zastavovali dopravu v nejfrekventovanějších ulicích hlavního města včetně magistrály. Policie na Twitteru uvedla, že při demonstraci zaznamenala pět desítek přestupků spojených s držením drog, z nichž většinu vyřešila na místě pokutou.
Pochod ulicemi Prahy za legalizaci konopí. (4. dubna 2019)
Pochod ulicemi Prahy za legalizaci konopí. (4. dubna 2019) | Foto: ČTK

Demonstranti se po poledni shromáždili na Karlově náměstí, odkud vyrazili centrem města na ostrov Štvanice. "Kriminalizace je nesmysl. Pojďme se společně zasadit o lepší legislativu," vyzvali pořadatelé účastníky 22. ročníku akce před začátkem pochodu.

Ve veselém, barevném a hlučném průvodu byli k vidění jezdci na longboardech (delších skateboardech), kolech nebo koloběžkách, žonglér, pes s obojkem z konopných listů i poslanec Ivan Bartoš, jehož Pirátská strana má legalizaci konopí ve svém programu. Část demonstrantů tančila do rytmů ska či reggae, které se linuly z doprovodných vozů. Lidé třímali balonky se symbolem konopí či transparenty s nápisy "Tráva je boží" nebo "Konopí je lék, zaslouží náš vděk". V davu šlo i několik rodin s malými dětmi.

Na pochod dohlíželi policisté, kteří během něj rozdali padesát pokut za držení drog. 

Další stoupenci legalizace se k demonstrantům navzdory nepříznivému deštivému počasí přidali přímo na Štvanici, kde se vedle koncertů konaly diskuse, přednášky i workshopy k tématu konopí. Předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka odhadl celkovou účast na několik tisíc lidí. Upozornil, že akce se letos poprvé konala s podporou pražského primátora.

Veverkův spolek prosazuje legalizaci konopí pro osobní potřebu. "Ideální stav je, aby regulace nebyla postavená na prohibici a na zákazu pro jednotlivce," uvedl Veverka. "Prohibice vyrábí černý trh nebo jakousi šedou zónu s konopím. Ten, kdo je na tom ve finále bit, je konečný spotřebitel, který vlastně neví, co kupuje, jak kupuje a nemá možnost reklamace," upozornil.

Pivo ano, konopí ne

Poukázal také na to, že zatímco pivo si člověk může uvařit doma, pokud ho dál neprodává, s konopím má stát problém. "Pro každého dospělého musí být jistota, že není zločinec, pokud se s konopím rozhodne nakládat pro osobní potřebu," zdůraznil.

Při průchodu demonstrantů Prahou bylo znát, že většinu kolemjdoucích lidí průvod ani jeho účel nepohoršil, spíše zaujal nebo pobavil. I podle Veverky se přístup většinové společnosti ke konopí změnil. "Lidé mají dostatek informací a samozřejmě k tomu přispěla legalizace léčebného konopí, která řekla, že konopí je léčivo. Veřejnost konopí žádá a doufám, že ho bude žádat dostatečně důrazně a hlasitě i nadále, aby se to stalo klasickým politickým programem i jiných stran," uzavřel.

Akce Million Marihuana March chce mimo jiné představit možnosti využití konopí k léčbě i v průmyslu. Vznikla v roce 1999 a od té doby se projevy nesouhlasu s kriminalizací konopí a jeho uživatelů konají začátkem května ve stovkách měst po celém světě.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž běžné léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. V Česku je sice legální koupit si semena konopí, pěstování konopí - kromě technického - je však nezákonné.

Je to neodvratná věc, zákazy zmizí a bude na národních vládách, aby rozhodly, říká bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy