Stíhaný Ježek měl blízko k motorkářům, kteří dostali exsenátora Nováka z vězení. Platil jim web

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
16. 12. 2016 15:30
Stíhaný podnikatel Daniel Ježek, který v úterý skončil v policejní síti při razii proti podvodům s evropskými dotacemi, měl blízko k motorkářům z občanského sdružení Gryphons. Ti se zaručili za chomutovského exstarostu Alexandra Nováka a měli ho pomoct převychovat. Už v minulosti oba bývalí členové ODS spolupracovali na několika obchodech.
Podnikatel Daniel Ježek.
Podnikatel Daniel Ježek. | Foto: ČTK

Praha – Mocný mostecký zákulisní hráč a podnikatel Daniel Ježek, kterého policie po obří razii poslala do vazby kvůli možným machinacím s evropskými dotacemi, se podle zjištění Aktuálně.cz angažoval v motorkářském občanském sdružení Gryphons. To pomohlo dostat z vězení bývalého exstarostu Chomutova Alexandra Nováka, který si odpykával čtyři roky za přijetí čtyřicetimilionového úplatku.

Daniel Ježek vlastní doménu motorkářského spolku Gryphon.
Daniel Ježek vlastní doménu motorkářského spolku Gryphon. | Foto: Aktuálně.cz

Internetové stránky motorkářů z Gryphonů sice nefungují, prozrazují však, že doména je zaregistrovaná právě na Ježka. Kromě jména je v osobních údajích uvedena i jeho adresa, na kterou jsou napsány podnikatelovy firmy. Na velké moderní mostecké vile se navíc objevila plomba s datem 15. 12. ukazující, že kriminalisté kvůli vyšetřování machinací s dotacemi majetek obstavili.

Jakmile padne Ježkovo jméno, členové Gryphonů odmítají dále mluvit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Už mi prosím nikdy nevolejte," opakoval starosta obce Želenice a jedna z vůdčích postav spolku Jan Zálešák.

Ve vesnici se mimo jiné odehrávala řada akcí, jimiž motorkáři argumentovali, že konají dobro, a mohou se tak za Nováka zaručit. Kromě půjčení pípy na pálení čarodějnic to bylo například i organizování tradiční neckyády.

"Jsme kamarádi (s Ježkem) přes 40 let a k jeho osobě se nebudu vyjadřovat. Na shledanou,“ řekl bez představení jeden z členů Gryphonů do telefonu. Kromě toho se na některých fotkách sdružení objevuje muž podobný právě Ježkovi, jeho identitu však nechtěl nikdo potvrdit.

Společný advokát i obchody z minula

Kromě bývalého členství v ODS a motorkářského spolku Gryphons pojí Nováka s Ježkem i jméno advokáta Michaela Kise. Ten nyní oba zastupuje. A podivné převody dvou hotelů v Chomutově.

Podle serveru Centrum nezávislé investigace Novák před nástupem do vězení půjčil 6,5 milionu svému známému Štefanu Novákovi, jemuž stejnou částku dodal i podnikatel Ježek. Po návratu Alexandra Nováka z vězení pak za vymazání 13milionové půjčky prodal Štefan Novák hotely Ježkovi a Novákovi.

Alexandr Novák je v současné době v zahraničí. Už dříve jezdil velmi často do USA na Floridu, kde měl byznys s nemovitostmi. Podle informací serveru Novinky.cz se navíc měl Novák letos vzdát svého občanství a ponechat si pravděpodobně pouze německé. "Můj klient není v USA na dovolené, ale určitě se bude chtít vrátit do republiky," řekl Aktuálně.cz advokát Kis.

Ministerstvo spravedlnosti spekulace o Novákově občanství nepotvrdilo. "Informaci o tom, že by se pan Novák vzdal občanství, nemáme. Proto čistě teoreticky platí: pokud se jakýkoliv český občan vzdá občanství a stane se americkým občanem, zásadní právní komplikace by to v případě žádosti o vydání nebyla," popsala mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Ministerstvo by prý postupovalo jako v případě Kevina Dahlgrena.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad provedla v úterý obří razii, která skončila obviněním 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Škoda jde podle kriminalistů do 13,9 miliardy. Mezi stíhanými je například bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, Jiří Červinka či starosta Chebu Jan Navrátil.

 

Právě se děje

Další zprávy