Stíhaný Ježek měl blízko k motorkářům, kteří dostali exsenátora Nováka z vězení. Platil jim web

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
16. 12. 2016 15:30
Stíhaný podnikatel Daniel Ježek, který v úterý skončil v policejní síti při razii proti podvodům s evropskými dotacemi, měl blízko k motorkářům z občanského sdružení Gryphons. Ti se zaručili za chomutovského exstarostu Alexandra Nováka a měli ho pomoct převychovat. Už v minulosti oba bývalí členové ODS spolupracovali na několika obchodech.
Podnikatel Daniel Ježek.
Podnikatel Daniel Ježek. | Foto: ČTK

Praha – Mocný mostecký zákulisní hráč a podnikatel Daniel Ježek, kterého policie po obří razii poslala do vazby kvůli možným machinacím s evropskými dotacemi, se podle zjištění Aktuálně.cz angažoval v motorkářském občanském sdružení Gryphons. To pomohlo dostat z vězení bývalého exstarostu Chomutova Alexandra Nováka, který si odpykával čtyři roky za přijetí čtyřicetimilionového úplatku.

Daniel Ježek vlastní doménu motorkářského spolku Gryphon.
Daniel Ježek vlastní doménu motorkářského spolku Gryphon. | Foto: Aktuálně.cz

Internetové stránky motorkářů z Gryphonů sice nefungují, prozrazují však, že doména je zaregistrovaná právě na Ježka. Kromě jména je v osobních údajích uvedena i jeho adresa, na kterou jsou napsány podnikatelovy firmy. Na velké moderní mostecké vile se navíc objevila plomba s datem 15. 12. ukazující, že kriminalisté kvůli vyšetřování machinací s dotacemi majetek obstavili.

Jakmile padne Ježkovo jméno, členové Gryphonů odmítají dále mluvit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Už mi prosím nikdy nevolejte," opakoval starosta obce Želenice a jedna z vůdčích postav spolku Jan Zálešák.

Ve vesnici se mimo jiné odehrávala řada akcí, jimiž motorkáři argumentovali, že konají dobro, a mohou se tak za Nováka zaručit. Kromě půjčení pípy na pálení čarodějnic to bylo například i organizování tradiční neckyády.

"Jsme kamarádi (s Ježkem) přes 40 let a k jeho osobě se nebudu vyjadřovat. Na shledanou,“ řekl bez představení jeden z členů Gryphonů do telefonu. Kromě toho se na některých fotkách sdružení objevuje muž podobný právě Ježkovi, jeho identitu však nechtěl nikdo potvrdit.

Společný advokát i obchody z minula

Kromě bývalého členství v ODS a motorkářského spolku Gryphons pojí Nováka s Ježkem i jméno advokáta Michaela Kise. Ten nyní oba zastupuje. A podivné převody dvou hotelů v Chomutově.

Podle serveru Centrum nezávislé investigace Novák před nástupem do vězení půjčil 6,5 milionu svému známému Štefanu Novákovi, jemuž stejnou částku dodal i podnikatel Ježek. Po návratu Alexandra Nováka z vězení pak za vymazání 13milionové půjčky prodal Štefan Novák hotely Ježkovi a Novákovi.

Alexandr Novák je v současné době v zahraničí. Už dříve jezdil velmi často do USA na Floridu, kde měl byznys s nemovitostmi. Podle informací serveru Novinky.cz se navíc měl Novák letos vzdát svého občanství a ponechat si pravděpodobně pouze německé. "Můj klient není v USA na dovolené, ale určitě se bude chtít vrátit do republiky," řekl Aktuálně.cz advokát Kis.

Ministerstvo spravedlnosti spekulace o Novákově občanství nepotvrdilo. "Informaci o tom, že by se pan Novák vzdal občanství, nemáme. Proto čistě teoreticky platí: pokud se jakýkoliv český občan vzdá občanství a stane se americkým občanem, zásadní právní komplikace by to v případě žádosti o vydání nebyla," popsala mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Ministerstvo by prý postupovalo jako v případě Kevina Dahlgrena.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad provedla v úterý obří razii, která skončila obviněním 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Škoda jde podle kriminalistů do 13,9 miliardy. Mezi stíhanými je například bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, Jiří Červinka či starosta Chebu Jan Navrátil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy