Štědrý ministr Toman: Poslal úředníkovi čtvrt milionu

Domácí Domácí
6. 2. 2014 8:00
Ministerstvo zemědělství tají, kdo dostal čtvrtmilionovou odměnu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman není jediný, kdo na poslední chvíli před odchodem z úřadu rozdal tučné bonusy podřízeným. Přesto vyvolal ve svém resortu rozruch, když podle Lidových novin udělil jednomu ze svých lidí k lednovému platu prémii ve výši čtvrt milionu korun.

Identitu i funkci člověka, který sumu obdržel, odmítl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán zveřejnit. Utajovaný úředník se nicméně stal rekordmanem, nikdo jiný za vlády Jiřího Rusnoka tak vysokou prémii nedostal.

Toman přitom rozdával odměny už na konci loňského roku, kdy tamní prominentní úředníci obsadili druhé místo mezi ministerstvy podle výše odměn.

"O té odměně vím, ale už to nebylo možné stopnout," řekl serveru Lidovky.cz Tomanův nástupce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ani on ale nechtěl upřesnit, který úředník si čtvrtmilionovou prémii odnesl.

"Byl jsem upozorněn, že kdybych poskytl bližší informace, tak bych mohl být pokutován. O tuto informaci je prý třeba zažádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím," dodal.

Toman během prvních tří měsíců ve funkci odvolal nebo se dohodl na odchodu s šestnácti vrcholovými manažery. Jeho poslední tah potvrzuje, že ministři odcházejícího Rusnokova kabinetu se skutečně loučili až v lednových výplatách, nikoliv na konci roku, jak se předpokládalo.

Podobný případ byl zaznamenán i na ministerstvu školství, kde nový ministr Marcel Chládek (ČSSD) hned po příchodu stopl odměny vypsané jeho předchůdcem Daliborem Štysem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy