Státní zástupce žádá pro Nečasovou tři roky vězení za vyzrazení tajné zprávy BIS

ČTK ČTK
30. 10. 2019 15:01
V kauze vyzrazení utajované zprávy BIS žádá obžaloba pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) tři roky vězení a desetiletý zákaz činnosti. Pro lobbistu Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala chce podmíněné a peněžité tresty. V závěrečné řeči u pražského městského soudu to uvedl státní zástupce Rostislav Bajger. Obhájci všech tří obžalovaných požadují, aby soud jejich klienty zprostil viny.
Jana Nečasová u soudu.
Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Rittig se podle obžaloby v roce 2012 dověděl od Nečasové, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od BIS. Lobbista dovodil, že zpráva se týká právě jeho, a proto poslal právníka Michala na schůzku s Nečasovou, která mu údajně obsah dokumentu sdělila. Rittig pak mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce, tvrdí obžaloba.

Státní zástupce ve středu pro Nečasovou navrhl souhrnný trest. Byla už totiž pravomocně odsouzena v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dostala nejpřísnější možnou - tedy tříletou - podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Tento zákaz činnosti nyní Bajger navrhl rozšířit i na zaměstnání, kde by Nečasová přicházela do styku s utajovanými informacemi.

Pro Rittiga a Michala chce Bajger podmínku v délce 1,5 roku a peněžitý trest v rozmezí 200 000 až 300 000 korun s tím, že pokud by nezaplatili, museli by na rok do vězení.

Žalobce nemá důkazy, tvrdí obhájci

Obžalovaní k hlavnímu líčení nechodí a ani středa nebyla výjimkou. Jejich advokáti trestnou činnost popřeli. "Vůbec nechápu, kde vzal státní zástupce tento popis skutku. Nebylo to doloženo jediným důkazem," prohlásil Rittigův právník Vlastimil Rampula. Doplnil, že tvrzení o opatřeních k zakrytí vlivu na státní orgány jsou jen hypotézou, domněnkou a obecným konstatováním.

"Z dokazování vůbec nevyplynulo, že moje klientka měla k dispozici celou zprávu BIS s přílohami," přidal se advokát Nečasové Eduard Bruna. Informace, o kterou šlo - tedy to, že Rittig a jeho obchodní partner Tomáš Jindra měli vliv na chod ministerstva zemědělství - podle něj nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři. "Nemohla být tedy vyzrazena a nemohlo dojít k ohrožení zájmu České republiky," doplnil.

Klíčovým důkazem obžaloby jsou odposlechy Rittiga pořízené v pražském hotelu Ventana. Obhájci usilovali o to, aby soud nahrávky vyloučil z dokazování, avšak neuspěli. Podle Karolíny Babákové, advokátky obžalovaného Michala, to ale na věci nic nemění. "Odposlechy našim klientům nijak neuškodily, trestná činnost tam zachycena není," uvedla.

Předsedkyně senátu Monika Křikavová odročila jednání na 11. listopadu, kdy dostanou prostor k případným závěrečným návrhům i obžalovaní. Ve stejném termínu soudkyně počítá s vynesením rozsudku.

Obžalovaní byli původně čtyři, někdejší poradce ministra zemědělství Jindra však nedávno zemřel. Soud ve středu proto jeho trestní stíhání zastavil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy