Státní podnik v Kyrgyzstánu schválil dohodu s Liglassem. Souhlasila drtivá většina akcionářů

Michael Švec Jakub Zelenka Michael Švec, Jakub Zelenka
4. 8. 2017 11:50
Akcionáři kyrgyzského státního elektrárenského podniku schválili dohodu s českou firmu Liglass Trading. Souhlasně hlasovalo drtivých 97,6 % akcionářů, proti bylo jen 2,4 %. Kolem české firmy panuje řada nejasností. Doteď není známo, proč za společnost lobboval Hrad i ministerstvo průmyslu. Také majitel firmy Liglass Trading dosud nevysvětlil, jak chce miliardovou investici financovat.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem. | Foto: president.kg

Praha/Biškek - Drtivou většinou hlasů schválili akcionáři kyrgyzského státního elektrárenského podniku investiční dohodu s českou firmou Liglass Trading CZ, která se týká dvou přehrad na řece Naryn. Informovala o tom místní média.

Česká společnost podepsala s vládou Kyrgyzstánu smlouvu o investicích, které mají dosáhnout až 500 milionů dolarů, 10. července. Od té doby se však objevily pochybnosti, zda firma má dostatečné finanční a odborné zázemí, aby stavbu vodních elektráren dokázala dokončit.

Na své oficiální stránce navíc uváděla nepravdivé reference na podniky a instituce. V Česku sídlí v chátrajícím objektu skláren Liglass a. s., které se dostaly do finančních problémů kvůli fotovoltaice.

Dohodu s firmou Liglass Trading drtivě schválilo 97,6 procenta akcionářů, proti bylo jen 2,4 procenta. Schválená dohoda se týká jen elektrárny Naryn-1 a akbulunské elektrárny, na něž čeští investoři slíbili získat asi 230 milionů dolarů. Odkud však chtějí vzít peníze, zatím majitel firmy Michael Smelík neprozradil. Naznačil, že půjde o peníze z Evropy, USA a Asie. Přitom vyloučil Čínu a Rusko.

Dopis z Hradu

Nejasnosti panují i kolem toho, proč se český stát za firmu přimlouval. Do Kyrgyzstánu poslal doporučující dopis kancléř Vratislav Mynář i ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Do nedávna neexistovaly žádné důkazy toho, že by byl kancléř Vratislav Mynář propojen s někým z firmy Liglass Trading CZ. Jak ale upozornily Lidové noviny, vodítkem by mohlo být, že kancléř má společnou podnikatelskou minulost s manželkou majitele Liglassu Michaela Smelíka.

Za svobodna Michala Juharová seděla v dozorčí radě firmy Credit Management Services, u které společnost vlastnila 34procentní podíl Credit Management. Té byl Mynář spoluvlastníkem.

Firma Liglass Trading uzavřela 10. července smlouvu s kyrgyzskou vládou, že postaví 10 menších vodních elektráren a zároveň dostaví kaskádu na řece Naryn, která je pro středoasijskou zemi strategická.

Jednou z podmínek tendru také je, že firma Liglass Trading musí měsíc od podepsání smlouvy vyplatit 37 milionů dolarů (téměř 827 milionů korun) ruské firmě RusHydro, která se z projektu stáhla. Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev věří, že Liglass Trading svému slovu dostojí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy