Státní maturita jinak. Poslanci už plánují další změny

Jakub Novák
7. 4. 2012 19:29
Místo 3 předmětů mají být jen 2 a pouze v jedné úrovni. Písemné práce mají skončit úplně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společná část státních maturit tvořená pouze dvěma předměty namísto současných tří a pouze v jedné úrovni. Vše navíc pouze formou didaktického testu, bez písemné práce.

Povinnou by potom zůstala zkouška z českého jazyka a literatury; na výběr by pak žáci měli mezi cizím jazykem či matematikou.

I tak by se proměnily státní maturity, pokud by byl schválen návrh novely školského zákona z pera Anny Putnové (TOP 09).

Poslanci školského výboru nyní mají do 18. dubna čas se tomuto návrhu věnovat a posléze se rozhodnout, zda pod něj připojí svůj podpis.

Smyslem navrhované novely má být podle Putnové zejména administrativní zjednodušení maturit a sjednocení úrovně maturitní zkoušky na úroveň garantovanou státem.

S návrhem již nyní nesouhlasí jeden ze členů školského výboru, Walter Bartoš (ODS). Podle něho není možné zkoušku z cizího jazyka absolvovat pouze jako didaktický test.

"Dvě úrovně testování byly vytvořeny kvůli přijímacímu řízení na vysoké školy," zmiňuje Bartoš další ze svých připomínek k návrhu.  

V letošním roce budou studenti v rámci společné části maturit povinně skládat zkoušku z českého jazyka; jako druhý povinný předmět si potom budou moci vybrat mezi cizím jazykem a matematikou.

Povinná zkouška z cizího jazyka, stejně jako třetí povinný předmět - na výběr bude mezi společenskovědním základem, informatikou a matematikou - potom studenty čeká až v roce 2013.

V případě profilové části maturitní zkoušky dojde k jejímu rozšíření - v závislosti na druhu vzdělávacího programu ji žáci absolvují povinně ze dvou až čtyř předmětů.

Nanejvýše dvě zkoušky pak bude moci student absolvovat nepovinně.

Výsledky společné části maturitní zkoušky se žáci dozvědí maximálně do třiceti dnů od absolvování spolu se všemi odpověďmi a vyznačenými chybami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy