Rodiny vícerčat dostávají méně peněz než běžné rodiny, tvrdí klub. Je to nespravedlivé, říká Chvojka

ČTK ČTK
1. 3. 2017 18:26
Rodiny, kterým se narodí dvojčata nebo trojčata, dostávají od státu méně peněz než rodiče, kterým se děti narodily pár let po sobě. "Považuji za krajně nespravedlivé, že rodičovský příspěvek dostane ve stejné výši rodina s jedním narozeným dítětem stejně jako s paterčaty," řekl Chvojka. Rodičovskou upravuje zákon o státní sociální podpoře. Sněmovna nyní projednává jeho novelu. O zvýšení částek pro rodiny vícerčat mluvili už dřív lidovci. Rodičovský příspěvek pobírá matka či otec, kteří jsou na rodičovské dovolené. Celková suma činí 220 tisíc korun.
Dvojčata. Ilustrační foto
Dvojčata. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Rodiny dvojčat či trojčat dostávají od státu v mateřské a rodičovské výrazně méně peněz než rodiny dětí, které se narodily pár let po sobě. Celková částka se může lišit až o statisíce. Spočítal to Klub dvojčat a vícerčat. Informovala o tom jeho šéfka Klára Vítková Rulíková. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) ve Sněmovně navrhl zvýšení rodičovského příspěvku rodičům vícerčat.

"Považuji za krajně nespravedlivé, že rodičovský příspěvek dostane ve stejné výši rodina s jedním narozeným dítětem stejně jako s paterčaty," uvedl Chvojka, který je sám otcem dvojčat.

Rodičovskou upravuje zákon o státní sociální podpoře. Sněmovna nyní projednává jeho novelu. O zvýšení částek pro rodiny vícerčat mluvili už dřív lidovci. Uvedli, že budou do novely navrhovat doplnění koeficientů, které by rodičům vícerčat sumu zvýšily. Podle lidovců nynější systém není k těmto rodinám spravedlivý.

Rodičovský příspěvek pobírá matka či otec, kteří jsou na rodičovské dovolené. Celková suma činí 220 tisíc korun. Stejnou částku dostane rodina na jedno dítě i na dvojčata či vícerčata. Na jedno dítě se vyplácí porodné 13 tisíc korun, u druhého dítěte pak 10 tisíc korun. Na dvojčata a trojčata dostane rodina rovnou 23 tisíc korun. Na porodné dosáhnou rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Mateřská se vyplácí šest měsíců, u vícerčat pak osm měsíců. Získat ji mohou matky, ale i otcové, pokud si hradili nemocenské pojištění. Dostávají 70 procent základu svého příjmu.

"Rodina s dvojčaty a trojčaty dostane stejnou částku, a to 361 512 korun. Rodina s dvojčaty dostane o víc než 128.000 korun méně než rodina se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem a téměř o 280 tisíc korun méně než rodina se dvěma dětmi s tříletým odstupem," uvedla Vítková Rulíková. Ještě vyšší rozdíl je u rodin s trojčaty proti rodinám se třemi dětmi, které přišly na svět s odstupem.

Podle propočtů klubu získá rodina s jedním dítětem na rodičovské, mateřské a porodném zhruba 322 tisíc korun. Pokud se po roce narodí další dítě, celková suma činí bezmála 490 tisíc korun. Pokud je odstup mezi potomky tříletý, vyplatí stát 641 tisíc. U tří dětí s ročním odstupem je to téměř 648 tisíc korun a při tříletém odstupu mezi třemi potomky pak skoro 950 tisíc, spočítal klub.

"Pobírání pouze jednoho rodičovského příspěvku, ať již máte jedno či například tři děti narozené ve stejnou dobu, je zcela nepochopitelné," uvedla Vítková Rulíková.

V Česku se rodí méně vícerčat než dřív. Na tisíc porodů připadá podle demografické příručky 15 narození více dětí naráz, v roce 2010 to bylo 21. V roce 2015 přišla na svět při 13 porodech trojčata a při 1617 porodech dvojčata. Čtyřčata se narodila naposledy v roce 2003, jediná česká paterčata pak v roce 2013.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy