Stát reaguje na obálky. Vydá manuál, jak poznat nebezpečí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2014 11:54
Kvůli opakujícím se zásilkám, které přicházejí na ministerstva i jiné instituce, v pátek jednal krizový štáb. Poslední obálka, která dorazila na ministerstvo vnitra v pátek ráno, toxiny neobsahovala.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stát posílí bezpečnostní opatření u ohrožených státních institucí a poskytne občanům manuál, jak postupovat v případě doručení podezřelé zásilky. Ministr Milan Chovanec to uvedl po pátečním jednání krizového štábu, které kvůli podezřelým obálkám, z nichž dvě obsahovaly jed, svolal ministr vnitra po domluvě s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

"Nerad bych tím šířil paniku, že jsou ohrožení občané České republiky. Nejsou. Manuál, jak obálky vypadají, ale neprodleně poskytneme institucím a nevidím důvod, proč bychom ho nemohli pověsit pro jistotu i na web," vysvětloval Chovanec.

Policie všechny případy vyšetřuje ve spolupráci s ostatními bezpečnostními složkami státu. Podle Chovance je vyšetřování na dobré cestě a tvrdí, že policie pachatele v blízkém časovém horizontu dopadne. Prověřuje se také možné spojení s dřívějšími výhrůžkami virem ebola.

Ministr dále řekl, že za posledních osm let kriminalisté vyšetřovali celkem čtyři tisíce případů podezřelých zásilek. Pouze dvě z nich ale skutečně obsahovaly nebezpečnou látku. Ministr uvedl, že to byly právě ty obálky, které minulý týden dorazily jemu a ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

"V posledních letech byl v tomhle ohledu útlum. Teď se zdá, že začíná nová vlna," poznamenal Chovanec.

Obálka pro Chovance přišla ze Švédska

Babišovi obálka přišla přímo domů a byla podána ve Slovinsku. Chovanec v pátek upřesnil, že anonym pro něj přišel ze Švédska.

Obálky prý vypadají jako naprosto standardní psaní. Vevnitř jsou vyplněny bublinkovou fólií, která chrání obsah před poškozením. Nikdo dosud nebyl zraněn.

"Ke každé zásilce se od začátku přistupuje vážně. Nevíme, jestli v ní je mouka, nebo něco jiného. I tyto obálky byly naprosto standardně předány hasičskému záchrannému sboru a poté šly na rozbor do laboratoře," řekl Chovanec s tím, že ostraha nyní začne se zvýšenou opatrností prověřovat, kdo se pohybuje v budovách institucí a v jejich okolí.

Výroba jedu je jednoduchá

Některá česká média tento týden v úterý dostala e-mail od skupiny, která se k zásilkám přihlásila. Tvrdí, že Babiš měl v obálce chlorid rtuťnatý, Chovanec bromkyan. Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany tuto informaci odmítl komentovat.

Podle toxikologů není výroba těchto jedů složitá, podomácku je prý zvládne připravit každý zdatný chemik z látek, které jsou k dostání v drogerii.

Policisté případ vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který hrozí až osm let vězení. Údajní pachatelé v e-mailu médiím uvedli, že zásilku s jedem poslali vedle Babiše a Chovance také policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Policie to nepotvrdila.

Poslední obálka s podezřelým obsahem přišla na ministerstvo vnitra v pátek. Ministerstvo by mělo mít výsledky laboratorní analýzy, o jakou látku se konkrétně jedná, příští týden. Podle předběžného ohledání však neobsahovala žádné toxické látky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy