Stát chce chránit týraná zvířata, majitelům je odebere

ČTK ČTK
4. 1. 2012 14:40
Vláda schválila novelu zákona, díky které může stát majitelům týrané zvíře zabavit
Foto: Karel Toman

Praha - Vláda podpořila návrh, aby mohl stát zabavit chovatelům týraná zvířata a zakazovat jim další chov.

Kabinet ve středu schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Souběžná novelizace zákona o policii má umožnit policistům vstup do obydlí kvůli podezření na týrání zvířete.

Sankce v podobě zákazu chovu zvířat má podle ministerstva zemědělství snížit administrativní náklady obecních úřadů. Norma podle premiéra Petra Nečase (ODS) obsahuje také zvýšení poplatků za vyřízení dokladů k chovu vybraných druhů a schválení žádostí o převoz.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben řekl, že i v současnosti je možné zvíře tyranovi odejmout a umístit jej do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si jej zpět.

Umožnění vstupu policistů do domů při podezření, že v něm trpí zvířata, by podle Dubna pomohlo například k záchraně zvířat, jejichž majitel skončil ve vězení nebo zemřel. Policisté v současnosti mohou při podezření z týrání vstupovat jen do chovných zařízení.

Novela také stanovuje požadavky na vzdělání a kvalifikaci osob, které usmrcují zvířata nebo pracují s pokusnými zvířaty. Upřesňuje také požadavky pro udělení povolení k rituálním porážkám zvířat nebo upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely.

 

Právě se děje

Další zprávy