Stát chce chránit týraná zvířata, majitelům je odebere

ČTK ČTK
4. 1. 2012 14:40
Vláda schválila novelu zákona, díky které může stát majitelům týrané zvíře zabavit
Foto: Karel Toman

Praha - Vláda podpořila návrh, aby mohl stát zabavit chovatelům týraná zvířata a zakazovat jim další chov.

Kabinet ve středu schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Souběžná novelizace zákona o policii má umožnit policistům vstup do obydlí kvůli podezření na týrání zvířete.

Sankce v podobě zákazu chovu zvířat má podle ministerstva zemědělství snížit administrativní náklady obecních úřadů. Norma podle premiéra Petra Nečase (ODS) obsahuje také zvýšení poplatků za vyřízení dokladů k chovu vybraných druhů a schválení žádostí o převoz.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben řekl, že i v současnosti je možné zvíře tyranovi odejmout a umístit jej do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si jej zpět.

Umožnění vstupu policistů do domů při podezření, že v něm trpí zvířata, by podle Dubna pomohlo například k záchraně zvířat, jejichž majitel skončil ve vězení nebo zemřel. Policisté v současnosti mohou při podezření z týrání vstupovat jen do chovných zařízení.

Novela také stanovuje požadavky na vzdělání a kvalifikaci osob, které usmrcují zvířata nebo pracují s pokusnými zvířaty. Upřesňuje také požadavky pro udělení povolení k rituálním porážkám zvířat nebo upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy