Vize Tuhého: Více policistů v ulicích a nastartovat Kobru

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 14. 4. 2014 17:19
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý představil své plány, do čela policie jej v sobotu jmenoval ministr vnitra Milan Chovanec.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: ČTK

Praha - Nový policejní prezident Tomáš Tuhý se chce zaměřit na stabilizaci policejního sboru a na udržování bezpečnosti v českých ulicích.

Zaměřit se chce také na boj s informační a drogovou kriminalitou a s daňovými delikty. Pokračovat hodlá i v šetření závažných ekonomických kauz.

Uvedl to na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Milanem Chovancem a se zástupci výběrové komise.

Tuhý, který od března policii řídil coby náměstek prezidia, je prezidentem od soboty, kdy ho jmenoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Policie v poslední době prošla tolika změnami, v tuto chvíli je podstatné, aby měla jasné vedení a aby policejní sbor měl jasnou oporu v tomto vedení," řekl Tuhý.

"Jsem rád, že skončilo období nestability a nyní před sebou máme jenom úkoly," uvedl Chovanec s tím, že policie má nyní jasnou hlavu s nezpochybnitelným mandátem.

Kobra, nikoli užovka nebo slepýš

Jedním hlavních úkolů je podle Chovance boj s finanční kriminalitou a korupcí. "Dále je potřeba připravit tým Kobra tak, aby se z ní nestala užovka nebo dokonce, jak by si někteří přáli, slepýš," doplnil ministr.

Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého

Hodnost: plukovník

Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)

Praxe:

  • Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
  • zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
  • ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
  • náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
  • náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
  • ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
  • náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
  • první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).

Tým Kobra, na jehož vytvoření se dohodl Chovanec s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), budou tvořit zástupci policie, finanční a celní správy.

Ministerstvo vnitra je prý připraveno kvůli boji se závažnou hospodářskou kriminalitou vyjednat a poskytnout policistům lepší finanční podmínky a také technické vybavení.

"Když jsem definoval své priority, chtěl jsem jednoznačně ukázat, že policie se bude ubírat směrem k veřejnému pořádku," řekl Tuhý.

Chce se také zaměřit na pouliční kriminalitu, projevy extremismu a násilí na sportovních utkáních. "Policie bude profesionálně a zcela nekompromisně zasahovat proti tomuto fenoménu," podotkl.

Jako jeden z hlavních úkolů zmínil boj s výrobci a prodejci drog v česko-německém pohraničí. "Iniciovali jsme další část jednání pracovní skupin, která má na starost tvorbu a vyhodnocování poznatků. V nejbližších týdnech bude probíhat navazující jednání českého a německého ministerstva vnitra," dodal Tuhý.

Podle Tuhého je také potřeba, aby vzrůstala ekonomika policie. Nový šéf chce najít peníze na platy policistů i civilních zaměstnanců a na provozní náklady.

"Těší mě, že se prezidentem stal člověk, který je s policií srostlý, strávil s ní celý svůj profesní život a prošel všemi funkcemi," uvedl Chovanec. "U policie působím už 23 let a prošel jsem všemi strukturami od řadového policisty, dále kriminalisty přes střední management až nyní po ten nejvyšší," dodal Tuhý.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by jmenování nového policejního prezidenta mělo policii přinést uklidnění a čas pro koncepční práci.

"Jmenován byl člověk, který dlouhodobě pro policii pracoval. To je, myslím, krok k civilizovanějším poměrům v policii," řekl Sobotka novinářům při návštěvě Solnice.

Policie podle premiéra potřebuje ekonomickou stabilizaci bez snižování stavů policistů. Nový policejní prezident by se prý měl zaměřit na zlepšení spolupráce s daňovou správou v boji s velkými daňovými úniky.

Počet náměstků se měnit nebude

Tuhý během následujícího měsíce sestaví svůj tým, počet náměstků zvyšovat nechce. Tento týden vyhlásí výběrové řízení na post prvního náměstka. Vítěz by měl nastoupit do 15. května.

Členem jeho týmu bude Petr Petřík, který se na začátku dubna stal náměstkem pro ekonomiku. Vypsáno bylo i výběrové řízení na náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování, který by měl nastoupit do června.

Ministrovi Tuhého jednomyslně doporučila výběrová komise. Chovanec už dříve avizoval, že se doporučením bude řídit.

Druhým kandidátem byl náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík. Oba kandidáti komisi představili své projekty.

Tuhý už v roli dočasného šéfa některé změny provedl. Ve čtyřech krajích se například vyměnili ředitelé. Na nejvyšší post v Královéhradeckém kraji nastoupil minulý policejní prezident Martin Červíček.

Na začátku dubna Tuhý jmenoval nového náměstka pro ekonomiku. Stal se jím Petr Petřík, který dříve ve stejné funkci působil v Pardubickém kraji. Post náměstka pro ekonomiku byl zrušen v éře ministra Jana Kubiceho.

Problémem je nedostatek policistů v ulicích

V březnu Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že hlavním problémem české policie je nedostatek policistů v ulicích.

"Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích," řekl Tuhý.

Křeslo policejního šéfa je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost Červíčkova odvolání. Jeho jmenování v lednu zrušil tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina a ukončil tak 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise zamítla.

Červíček se rozhodl, že se neobrátí na soud, a přijal funkci krajského šéfa.

Tomáš Tuhý byl řízením policie pověřen s účinností od letošního 1. března, kdy z funkce policejního prezidenta odešel Petr Lessy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy