Vize Tuhého: Více policistů v ulicích a nastartovat Kobru

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 14. 4. 2014 17:19
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý představil své plány, do čela policie jej v sobotu jmenoval ministr vnitra Milan Chovanec.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: ČTK

Praha - Nový policejní prezident Tomáš Tuhý se chce zaměřit na stabilizaci policejního sboru a na udržování bezpečnosti v českých ulicích.

Zaměřit se chce také na boj s informační a drogovou kriminalitou a s daňovými delikty. Pokračovat hodlá i v šetření závažných ekonomických kauz.

Uvedl to na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Milanem Chovancem a se zástupci výběrové komise.

Tuhý, který od března policii řídil coby náměstek prezidia, je prezidentem od soboty, kdy ho jmenoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Policie v poslední době prošla tolika změnami, v tuto chvíli je podstatné, aby měla jasné vedení a aby policejní sbor měl jasnou oporu v tomto vedení," řekl Tuhý.

"Jsem rád, že skončilo období nestability a nyní před sebou máme jenom úkoly," uvedl Chovanec s tím, že policie má nyní jasnou hlavu s nezpochybnitelným mandátem.

Kobra, nikoli užovka nebo slepýš

Jedním hlavních úkolů je podle Chovance boj s finanční kriminalitou a korupcí. "Dále je potřeba připravit tým Kobra tak, aby se z ní nestala užovka nebo dokonce, jak by si někteří přáli, slepýš," doplnil ministr.

Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého

Hodnost: plukovník

Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)

Praxe:

  • Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
  • zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
  • ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
  • náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
  • náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
  • ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
  • náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
  • první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).

Tým Kobra, na jehož vytvoření se dohodl Chovanec s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), budou tvořit zástupci policie, finanční a celní správy.

Ministerstvo vnitra je prý připraveno kvůli boji se závažnou hospodářskou kriminalitou vyjednat a poskytnout policistům lepší finanční podmínky a také technické vybavení.

"Když jsem definoval své priority, chtěl jsem jednoznačně ukázat, že policie se bude ubírat směrem k veřejnému pořádku," řekl Tuhý.

Chce se také zaměřit na pouliční kriminalitu, projevy extremismu a násilí na sportovních utkáních. "Policie bude profesionálně a zcela nekompromisně zasahovat proti tomuto fenoménu," podotkl.

Jako jeden z hlavních úkolů zmínil boj s výrobci a prodejci drog v česko-německém pohraničí. "Iniciovali jsme další část jednání pracovní skupin, která má na starost tvorbu a vyhodnocování poznatků. V nejbližších týdnech bude probíhat navazující jednání českého a německého ministerstva vnitra," dodal Tuhý.

Podle Tuhého je také potřeba, aby vzrůstala ekonomika policie. Nový šéf chce najít peníze na platy policistů i civilních zaměstnanců a na provozní náklady.

"Těší mě, že se prezidentem stal člověk, který je s policií srostlý, strávil s ní celý svůj profesní život a prošel všemi funkcemi," uvedl Chovanec. "U policie působím už 23 let a prošel jsem všemi strukturami od řadového policisty, dále kriminalisty přes střední management až nyní po ten nejvyšší," dodal Tuhý.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by jmenování nového policejního prezidenta mělo policii přinést uklidnění a čas pro koncepční práci.

"Jmenován byl člověk, který dlouhodobě pro policii pracoval. To je, myslím, krok k civilizovanějším poměrům v policii," řekl Sobotka novinářům při návštěvě Solnice.

Policie podle premiéra potřebuje ekonomickou stabilizaci bez snižování stavů policistů. Nový policejní prezident by se prý měl zaměřit na zlepšení spolupráce s daňovou správou v boji s velkými daňovými úniky.

Počet náměstků se měnit nebude

Tuhý během následujícího měsíce sestaví svůj tým, počet náměstků zvyšovat nechce. Tento týden vyhlásí výběrové řízení na post prvního náměstka. Vítěz by měl nastoupit do 15. května.

Členem jeho týmu bude Petr Petřík, který se na začátku dubna stal náměstkem pro ekonomiku. Vypsáno bylo i výběrové řízení na náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování, který by měl nastoupit do června.

Ministrovi Tuhého jednomyslně doporučila výběrová komise. Chovanec už dříve avizoval, že se doporučením bude řídit.

Druhým kandidátem byl náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík. Oba kandidáti komisi představili své projekty.

Tuhý už v roli dočasného šéfa některé změny provedl. Ve čtyřech krajích se například vyměnili ředitelé. Na nejvyšší post v Královéhradeckém kraji nastoupil minulý policejní prezident Martin Červíček.

Na začátku dubna Tuhý jmenoval nového náměstka pro ekonomiku. Stal se jím Petr Petřík, který dříve ve stejné funkci působil v Pardubickém kraji. Post náměstka pro ekonomiku byl zrušen v éře ministra Jana Kubiceho.

Problémem je nedostatek policistů v ulicích

V březnu Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že hlavním problémem české policie je nedostatek policistů v ulicích.

"Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích," řekl Tuhý.

Křeslo policejního šéfa je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost Červíčkova odvolání. Jeho jmenování v lednu zrušil tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina a ukončil tak 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise zamítla.

Červíček se rozhodl, že se neobrátí na soud, a přijal funkci krajského šéfa.

Tomáš Tuhý byl řízením policie pověřen s účinností od letošního 1. března, kdy z funkce policejního prezidenta odešel Petr Lessy.

 

Právě se děje

Další zprávy