Na obzoru není žádné zlepšení, velká města nevychladnou ani v noci, varuje meteorolog

Michal Polák Michal Polák
31. 7. 2018 15:42
Tráva je žlutá a stromy jsou jak na podzim, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktuálně.cz: Kdy by se mohlo v Česku ochladit?

Petr Dvořák: Zatím není na obzoru žádné zlepšení. Před pár dny to vypadlo, že ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, ale rozpadne se dříve, než k nám dorazí.

Ochlazení proto bude v podstatě nulové. Budou sice nějaké bouřky, ale trvalejší změnu nepřinesou. Teploty nad 30 stupňů určitě vydrží až do příští středy.

Kolik bude tropických nocí s teplotami nad 20 stupňů?

Ty tropické noci budou v následujícím týdnu asi jen v Praze, Brně a Ostravě. Tam jsou velké betonové plochy, které do sebe naberou teplo.

V úterý v noci byla tropická noc například na meteorologických stanicích v Klementinu a na Karlově. Ostatní stanice v Česku hlásily teploty kolem 18 stupňů.

Výstraha k suchu a zákaz rozdělávání ohňů zůstane také v platnosti?

Rozhodně a bude se rozšiřovat. V současné době se to týká Prahy, Středočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje.

Kde je nejhorší situace se spodní vodou?

Na Lounsku a Pardubicku je méně než 10 procent využitelného vodního obsahu. To znamená, že v té půdě je méně než 10 procent toho, co by v ideálním případě mělo v půdě být. Pokud na Lounsko vyrazíte, tak tam je to naprosto zřetelně vidět. Tráva je žlutá a stromy jsou jak na podzim.

Jak moc špatné je letošní sucho?

Letošní sezona je srovnatelná s rokem 2015. V té době ale byly ještě nějaké zásoby vody, takže tehdy to sucho teprve začínalo. Od té doby se to sucho příliš nezlepšilo, protože zimy byly spíše chudší na sníh a ani letos na jaře toho sněhu moc nebylo. Takže letošní sucho je možná opravdu dramatičtější než v roce 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy