Na obzoru není žádné zlepšení, velká města nevychladnou ani v noci, varuje meteorolog

Michal Polák Michal Polák
31. 7. 2018 15:42
Tráva je žlutá a stromy jsou jak na podzim, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktuálně.cz: Kdy by se mohlo v Česku ochladit?

Petr Dvořák: Zatím není na obzoru žádné zlepšení. Před pár dny to vypadlo, že ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, ale rozpadne se dříve, než k nám dorazí.

Ochlazení proto bude v podstatě nulové. Budou sice nějaké bouřky, ale trvalejší změnu nepřinesou. Teploty nad 30 stupňů určitě vydrží až do příští středy.

Kolik bude tropických nocí s teplotami nad 20 stupňů?

Ty tropické noci budou v následujícím týdnu asi jen v Praze, Brně a Ostravě. Tam jsou velké betonové plochy, které do sebe naberou teplo.

V úterý v noci byla tropická noc například na meteorologických stanicích v Klementinu a na Karlově. Ostatní stanice v Česku hlásily teploty kolem 18 stupňů.

Výstraha k suchu a zákaz rozdělávání ohňů zůstane také v platnosti?

Rozhodně a bude se rozšiřovat. V současné době se to týká Prahy, Středočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje.

Kde je nejhorší situace se spodní vodou?

Na Lounsku a Pardubicku je méně než 10 procent využitelného vodního obsahu. To znamená, že v té půdě je méně než 10 procent toho, co by v ideálním případě mělo v půdě být. Pokud na Lounsko vyrazíte, tak tam je to naprosto zřetelně vidět. Tráva je žlutá a stromy jsou jak na podzim.

Jak moc špatné je letošní sucho?

Letošní sezona je srovnatelná s rokem 2015. V té době ale byly ještě nějaké zásoby vody, takže tehdy to sucho teprve začínalo. Od té doby se to sucho příliš nezlepšilo, protože zimy byly spíše chudší na sníh a ani letos na jaře toho sněhu moc nebylo. Takže letošní sucho je možná opravdu dramatičtější než v roce 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy