Srážka tramvají v Ostravě: Zemřeli tři lidé

Veronika Šmausová, Jiří Hloušek
11. 4. 2008 23:20
Příčina se vyšetřuje, mohl chybovat řidič

Ostrava - Jedna z nejtragičtějších havárií tramvají se stala v pátek večer v Ostravě. Deset minut před šestou hodinou večerní se tam čelně srazily dvě tramvaje. Nehoda se stala na lince číslo pět mezi zastávkami Poruba-koupaliště a točnou Vřesina.

Mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar Aktuálně.cz řekl, že při srážce zahynuli dva lidé - čtyřleté dítě a muž ve věku 79 let.

Jedna žena později zemřela v ostravské Fakultní nemocnici.

Nehoda si vyžádala asi 46 zraněných, z toho 15 těžce. Hasičům se podařilo vyprostit z trosek tramvají těhotnou ženu, uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Na místě zasahovalo šest hasičských jednotek, které pomocí hydrauliky vyprošťovaly cestující a řidiče.

Krizová linka

974 723 202

Na linku se mohou obrátit rodiny zraněných a obětí nehody.

Poslední zraněnou se záchranářům podle informací České televize podařilo vyprostit krátce před devátou hodinou večer.

"Vozy jsou vykolejené, proto na místo vyrazil vyprošťovací speciál," doplnil Kůdela.

K čelní srážce došlo na jednokolejném úseku, kde se měly tramvaje křižovat.

Na trati není elektronické zabezpečení, řidiči se orientují jen podle jízdního řádu a vizuálního kontaktu, uvedl server České Noviny.

"Na místě jsou všechny složky záchranného systému. Je pravděpodobné, že jedna z tramvají vyjela dříve a na vině by tak mohl být některý z řidičů, to je však velmi předběžné," popsal možné příčiny nehody tiskový mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Když s redaktorem Aktuálně.cz hovořil, byla v pozadí slyšet vzlétající helikoptéra záchranné služby.

Rychlost, ve které se tramvaje střetly, zatím podle Albrechta není možno určit.

Místo, kde k nehodě došlo, je nepřehledným úsekem, kdy tramvaje projíždí doslova lesem.

Foto: Dopravní podnik Ostrava, a.s.

"Tramvaje v tomto úseku jezdí rekreační oblastí, tedy lesem kde jsou zatáčky, takže viditelnost není nejlepší," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí ostravských hasičů Petr Kůdela. "Jedna z tramvají měla dva vozy, které se do sebe silou nárazu zaklínily," dodal.

Dvě tramvaje se ve čtvrtek střetly také v Brně, nikdo však nebyl zraněn.

Služební tramvaj urazila z vozovny v Medlánkách dvě stě metrů bez řidiče, poté se zastavila o další vůz linky č. 1. Ten nikoho nevezl. Příčinou je dle Drážní inspekce technická závada, škoda na tramvajích přesáhla tři miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy