Srážka tramvají v Ostravě: Zemřeli tři lidé

Veronika Šmausová, Jiří Hloušek
11. 4. 2008 23:20
Příčina se vyšetřuje, mohl chybovat řidič

Ostrava - Jedna z nejtragičtějších havárií tramvají se stala v pátek večer v Ostravě. Deset minut před šestou hodinou večerní se tam čelně srazily dvě tramvaje. Nehoda se stala na lince číslo pět mezi zastávkami Poruba-koupaliště a točnou Vřesina.

Mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar Aktuálně.cz řekl, že při srážce zahynuli dva lidé - čtyřleté dítě a muž ve věku 79 let.

Jedna žena později zemřela v ostravské Fakultní nemocnici.

Nehoda si vyžádala asi 46 zraněných, z toho 15 těžce. Hasičům se podařilo vyprostit z trosek tramvají těhotnou ženu, uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Na místě zasahovalo šest hasičských jednotek, které pomocí hydrauliky vyprošťovaly cestující a řidiče.

Krizová linka

974 723 202

Na linku se mohou obrátit rodiny zraněných a obětí nehody.

Poslední zraněnou se záchranářům podle informací České televize podařilo vyprostit krátce před devátou hodinou večer.

"Vozy jsou vykolejené, proto na místo vyrazil vyprošťovací speciál," doplnil Kůdela.

K čelní srážce došlo na jednokolejném úseku, kde se měly tramvaje křižovat.

Na trati není elektronické zabezpečení, řidiči se orientují jen podle jízdního řádu a vizuálního kontaktu, uvedl server České Noviny.

"Na místě jsou všechny složky záchranného systému. Je pravděpodobné, že jedna z tramvají vyjela dříve a na vině by tak mohl být některý z řidičů, to je však velmi předběžné," popsal možné příčiny nehody tiskový mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Když s redaktorem Aktuálně.cz hovořil, byla v pozadí slyšet vzlétající helikoptéra záchranné služby.

Rychlost, ve které se tramvaje střetly, zatím podle Albrechta není možno určit.

Místo, kde k nehodě došlo, je nepřehledným úsekem, kdy tramvaje projíždí doslova lesem.

Foto: Dopravní podnik Ostrava, a.s.

"Tramvaje v tomto úseku jezdí rekreační oblastí, tedy lesem kde jsou zatáčky, takže viditelnost není nejlepší," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí ostravských hasičů Petr Kůdela. "Jedna z tramvají měla dva vozy, které se do sebe silou nárazu zaklínily," dodal.

Dvě tramvaje se ve čtvrtek střetly také v Brně, nikdo však nebyl zraněn.

Služební tramvaj urazila z vozovny v Medlánkách dvě stě metrů bez řidiče, poté se zastavila o další vůz linky č. 1. Ten nikoho nevezl. Příčinou je dle Drážní inspekce technická závada, škoda na tramvajích přesáhla tři miliony korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy