Squaterům ze Šatovky soud potvrdil veřejně prospěšné práce, škodu hradit nemusí

ČTK ČTK
11. 7. 2018 12:24
Každý ze squaterů si odpracuje 50 hodin. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Squateři na střeše usedlosti Šatovka.
Squateři na střeše usedlosti Šatovka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Za obsazení usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí v úterý potvrdil pražský městský soud devíti squaterům trest obecně prospěšných prací. Každý z nich podle rozsudku odpracuje 50 hodin. Prahu 6, která budovu vlastní, odkázal soud s požadavkem na náhradu škody na civilní řízení.

Odvolací senát v úterý potvrdil trest, který aktivistům v březnu uložil Obvodní soud pro Prahu 6. Zrušil ale část, podle které měli Praze uhradit škodu 6100 korun. Tu podle obžaloby způsobili vniknutím do domu. Předseda senátu Luboš Vlasák upozornil, že žalobkyně nepředložila jediný důkaz, že škodu způsobili právě obžalovaní.

Státní zástupkyně v odvolání sice uvedla, že aktivisté čelili obžalobě jako spolupachatelé, a pokud trestný čin spáchali úmyslným společným jednáním, odpovídají za něj tak, jako by jej spáchali sami, s tím však soud nesouhlasil. "Tvrzení, že když tam byli všichni, tak za to můžou všichni, nemůže u soudu obstát," řekl Vlasák. Doplnil, že také nikdo nebyl obžalován z poškození cizí věci.

Odvolací soud také mírně upravil znění rozsudku. Někteří z obžalovaných totiž Šatovku opustili před 14. únorem, kdy poslední vyvedla policie. Původní rozsudek to ale nezohlednil. "Nemůžeme jim dávat za vinu, že v budově setrvali až do 14. února, když už v té době dávno seděli v cele předběžného zadržení," řekl Vlasák.

Obhájkyně aktivistů Věra Nováková v úterý žádala, aby byli obžalovaní zproštěni, případně bylo jejich jednání posouzeno jako přestupek. V odvolání poukazovala mimo jiné na rozhodnutí soudů v obdobných případech. Zmínila například loňské rozhodnutí Ústavního soudu, kde senát určil, že se justice musí znovu a důkladněji zabývat tím, zda byl squatting v pražské usedlosti Cibulka skutečně trestným činem. Podle Vlasáka jde však o odlišnou situaci. Squateři v Cibulce měli původně smlouvu s majitelem zámečku. Ten ji ale vypověděl a podal na squatery trestní oznámení.

Vlasák obžalovaným vysvětlil, kde je podle jeho názoru hranice mezi přestupkem a trestným činem. Všichni, kteří stáli před soudem, odmítli Šatovku opustit i poté, co je k tomu vyzval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Devět obžalovaných ani na tuto výzvu nereagovalo a v domě se zabarikádovali. "To posunuje jednání za hranici přestupku," řekl Vlasák.

Tresty, které v úterý potvrdil, jsou podle soudce minimální. "V tomto případě se obávám, že tresty nemají žádný smysl, ale musíme je uložit," řekl. "Chceme, aby si uvědomili tu hranici. Kdyby vylezli na barák a vyvěsili tam transparent, nebyli by odsouzeni. Kdyby uposlechli výzvy vlastníka, nebyli by odsouzeni," doplnil.

Dvě až tři desítky squaterů vnikly do budovy v Praze 6 v pátek 9. února. Před soudem stanulo devět z nich, kteří v domě setrvali i přes výzvy policie a vlastníka.

Poslední aktivisté dům opustili až 14. února. Chtěli docílit toho, aby usedlost nezůstala prázdná a podařilo se ji oživit.

Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Usedlost do roku 2011 sloužila jako bytový dům, v roce 2015 odešli poslední nájemci nebytových prostor. Poslední roky nebyla využívaná a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci.

Radnice nyní chce v budově a nově vzniklých menších domcích kolem ní vybudovat malometrážní byty určené pro seniory v tíživé životní situaci. Změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení schválili pražští zastupitelé v březnu. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací.

Související video: Za obsazení Šatovky dostali squateři 50 hodin veřejně prospěšných prací

 

Právě se děje

Další zprávy