Pravidla pro národní parky prošla, poslanci přehlasovali veto Hradu. Obce podají ústavní stížnost

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2017 23:07
Zápas o novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která se týká všech čtyř českých národních parků, skončil v úterý. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana a na třetí pokus rozsoudili vleklý střet dvou odlišných koncepcí, který se táhne od 90. let a začal sporem o kůrovcovou kalamitu. Nakonec uspěla přírodě vstřícnější podoba zákona, která má větší podporu veřejnosti i stovek expertů z vědeckých pracovišť a vysokých škol. Sněmovna normu potvrdila hlasy 117 ze 149 přítomných poslanců, proti bylo 18 členů dolní komory. Nová pravidla ale možná skončí u Ústavního soudu, protože si na ně chce prostřednictvím senátorů stěžovat Svaz obcí Národního parku Šumava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sporná nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou platit. Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, podle kterého novela o ochraně přírody a krajiny nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha nyní bude moci vyjít ve sbírce.

Nová pravidla pro národní parky ale skončí u Ústavního soudu, protože si na ně chce prostřednictvím senátorů stěžovat Svaz obcí Národního parku Šumava.

Novela přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci 15 let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice.

Zákon předpokládá rozdělení parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek.

Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní bude mít předkupní právo.

Odpůrci: Šumava by měla mít vlastní normu

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že ve stanovisku prezidenta nenašel nic nového. "Musím konstatovat, že zůstávám zcela na svém, že si myslím, že poslanecká verze novely zákona o ochraně přírody a krajiny je dobrá a je vyvážená," řekl.

V tiskové zprávě pak ministr sdělil, že zvítězil "zdravý rozum nad demagogií" a snahou nechat po další léta národní parky v další nejistotě. Nyní podle něho bude nutné připravit zásady péče, novou zonaci a do dvou let od účinnosti zákona zahájit jednání o vymezení klidových území. Změny se budou týkat i návštěvních řádů, dodal Brabec.

V úterní debatě ale opět vystoupili zejména odpůrci novely, kteří podobně jako prezident upozorňovali na odlišnosti šumavského parku.

"Na jeho území jsou obce, v nichž žijí lidé. Měl by se na ně brát zřetel," řekl Václav Votava (ČSSD). Stejně jako například Jan Klán (KSČM) soudí, že Šumava by měla mít vlastní normu.

"Zákon je sporný z hlediska odborného, občanského i politického," podotkl Jan Zahradník z ODS. Jeho stranický kolega Vladislav Vilímec označil předlohu za zákon proti obyvatelům Šumavy a proti Šumavě jako takové.

Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že novela zachová určitou část divoké přírody budoucím generacím. TOP 09 jako konzervativní, byť opoziční strana proto podle něho nemá nejmenší důvod předlohu nepodpořit.

18 hlasů pro Zemanovo veto

Sněmovna normu potvrdila hlasy 117 ze 149 přítomných poslanců, proti bylo 18 členů dolní komory. Novelu nepodpořili zejména poslanci ODS a KSČM.

Zeman se obává toho, že novela nejprve omezí a v dlouhodobé perspektivě skoro zcela potlačí oprávněné zájmy šumavských obcí, místních obyvatel i návštěvníků. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení v národním parku.

Ve dvou nejcennějších zónách nebudou možné ani zásahy proti škodlivým organismům, v zóně s nejnižší ochranou bude omezena případná stavební činnosti, tvrdí prezident.

Před poslanci se přimlouval za přijetí senátních úprav. Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.

Podle Zahradníka představovaly senátní úpravy pokus o kompromis. Sněmovna ale setrvala na svém znění normy. Účinná by mohla být od června.

Sdružení Hnutí Duha označilo v tiskové zprávě nová pravidla pro národní parky za kompromis a krok vpřed. "Přinášejí v ochraně přírody podstatný posun k lepšímu. Většina rozlohy každého národního parku bude určena pro ochranu divoké přírody a zároveň z ní nebude automaticky vyloučen vstup ohleduplných návštěvníků," uvedl programový ředitel Jiří Koželouh. Předloha ale podle něho nestanoví, do kdy mají změny nastat.

Obce chystají stížnost: Není to prohraný boj

Svaz obcí Národního parku Šumava podá na nová pravidla ústavní stížnost, potvrdil v úterý předseda svazu a starosta obce Modrava Antonín Schubert. "Svaz obcí se teď prostřednictvím minimálně 17 senátorů obrátí na Ústavní soud," uvedl Schubert.

Stížnost podá předseda svazu co nejdříve. Už ji předjednal s advokátními kancelářemi, které podle Schuberta nevidí boj obcí jako prohraný, protože argumentů má údajně svaz dost.

Schubert již dříve kritizoval, že novela zpřísňuje ochranu přírody a přitom zapomíná na to, že v šumavském parku žijí lidé. Starosta tvrdí, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.

Nový zákon o národních parcích zpřísňuje ochranu přírody, pohyb člověka v přírodě a život obcí, nastane katastrofa, říká starosta Modravy. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy