Spor se státem o byty požene uhlobaron i do Štrasburku

Adam Junek
12. 1. 2010 18:00
Zdeněk Bakala a jeho RPG Byty si najali mezinárodní právnické eso - Roberta Amsterdama, jenž hájí i Chodorkovského
Miliardář Zdeněk Bakala
Miliardář Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Až jako "impérium vrací úder" by se dal popsat nejčerstvější krok miliardáře Zdeňka Bakaly a jím ovládané společnosti OKD ve sporu o tisíce bytů na Ostravsku.

Nájemníci bytů z fondu OKD požadují, aby měli předkupní právo na byty, jež v rámci privatizace majitel OKD získal, a nejlépe, aby jim je co nejdříve za výhodných podmínek prodal.

Za obyvatele čtyř desítek tisíc bytů se s vervou postavila ČSSD. Na Ostravsku na boji za nájemníky dokonce postavila vloni svou kampaň před volbami, které nakonec neproběhly. A pak vloni v prosinci prosadil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek v dolní komoře parlamentu dvě rezoluce, které vyzývají ministerstvo financí ke krokům proti společnosti RPG Byty, kam OKD bytový fond vyvedla.

Na návrh ministerstva pak soud zakázal společnosti s byty nakládat v rámci předběžného opatření ve sporu, kde stát požaduje, aby nájemníci získali zpět smluvně stanovené předkupní právo, které jim firma vzala vloni na jaře.

Teď ale zaútočil zpět Zdeněk Bakala. Na spory spojené s byty na Ostravsku si najal mezinárodní kapacitu na oblast privatizací a také lidských práv. Kanadského právníka Roberta Amsterdama, který například zastupuje dosud Kremlem zdevastovaného oligarchu Michaila Chodorkovského, který od roku 2003 pobývá ve vězení.

A ten má jasno. "Je to naprosto bezprecedentní případ vměšování se do vlastnických práv. Navíc parlament překročil veškeré své pravomoci, protože se vměšoval do rozhodování soudů. A hybatelem celé akce je právě pan Zaorálek," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

A kam až je ochoten renomovaný právník jít? "Jistěže plánujeme dojít až k Soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ale nejdříve musíme vyčerpat veškeré vnitrostátní možnosti. Proto naším cílem je mimo jiné Ústavní soud. To, co poslanci udělali, ostatně moc ústavní není," doplnil.

Konkrétní další krok oznámí právníci Zdeňka Bakaly v čele s Amsterdamem během nejbližších dní.

Rozhovor s právníkem Robertem Amsterdamem přineseme v nejbližších dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy