Spor o byty:Tisíci lidí hrozí ztráta střechy nad hlavou

18. 3. 2010 16:45
Na vině jsou nevýhodné smlouvy na zateplení domů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tisícovkám rodin na Trutnovsku hrozí, že přijdou o byt.

Na vině jsou smlouvy na zateplení domů, které uzavřelo tamní stavební bytové družstvo s olomouckou firmou Azap. Družstvo je vypovědělo, protože je považuje za  nevýhodné. Nyní mu kvůli tomu hrozí pokuta 23,4 miliónů korun.

A ta by pro něj byla likvidační.

"Práce, které nám firma Azap zprostředkovávala, byly předražené," říká místopředseda nového družstevního představenstva Vladimír Kučera.

Paroubek to řeší

Do případu se počátkem týdne vložila i sociální demokracie. Předseda Jiří Paroubek oznámil, že na severovýchod republiky vyslal svého experta.

Právě člen Paroubkovy strany Pavel Augustin však stojí v čele firmy, která teď může poslat trutnovské družstevníky na ulici.

Socialisté ho za to kritizují. 

"Chování pana Augustina je minimálně nekorektní, určitě se k tomu v následujících dnech postavíme," říká Paroubkem vyslaný expert Ivan Přikryl, někdejší předseda Svazu bytových družstev.

Odstoupení od smlouvy za 23 milionů

Potíže trutnovských družstevníků začaly v roce 2005, kdy bývalé vedení družstva smlouvu na zateplení s Azapem uzavřelo. Smlouvy pak dodatečně opatřilo dodatky s rozhodčími doložkami. 

V únoru roku 2009 pak staré představenstvo, těsně před zvolením nového vedení, schválilo dodatek, podle něhož musí družstvo Azapu zaplatit smluvní pokutu ve výši 9 procent z neproinvestované částky, tedy 23,4 milionů, pokud do konce roku nevyčerpá 260 milionů.

 

"V té době už bylo jasné, že se tato částka neutratí. Samosprávy odmítaly platit několikrát víc, než bylo normální. Staré vedení proto podepsalo dodatek, že bude platit pokutu, když částku nevyčerpá nebo když s firmou spolupráci přeruší," vysvětluje Kučera.

A jelikož družstvo smlouvu vypovědělo, firma po něm nyní miliony požaduje.

Jestli je nakonec bude muset družstvo zaplatit, se rozhodne v nejbližších dnech u rozhodčího soudu. Verdikt měl padnout už minulý týden, ale rozhodce spor odložil kvůli doplnění důkazů.

"Už minulý týden na jednání rozhodce vyjádřil názor, že pokládá ujednání o smluvní pokutě za platné, nicméně ještě není definitivně rozhodnut," říká Kučera.

Exekuce bytů

Pokud by muselo družstvo peníze zaplatit, tisícovkám lidí reálně hrozí, že na jejich byty bude uvalena exekuce a oni o ně buď přijdou, nebo si je budou muset koupit znovu. 

Foto: ZZS Středočeský kraj

"Mohou nám obstavit byty, které nejsou převedeny do osobního vlastnictví. Těch je 1200," říká. Podle něj to ale nemusí být konečné číslo. "Firma Azap nám písemnou formou vytýká, že ve velkém převádíme byty do osobního vlastnictví, a že by se zaměřila i na ně," dodává

Mimochodem: Spor nemůže rozhodovat běžný soud, ale soukromý rozhodce, na kterém se dohodlo bývalé vedení s firmou Azap. Alespoň je to tak zakotveno ve smlouvě.

"Podle právníků bychom u obecného soudu zřejmě vyhráli, protože ty smlouvy jsou velmi nevýhodné," míní Kučera.

Řídíme se zákonem

Firma Azap jakékoliv pochybení odmítá.

"Společnost necítí, že by jakkoliv porušila své smluvní nebo jiné závazky a plnila všechno, k čemu se zavázala. Popírá, že by ty smlouvy byly předražené. Ceny byly odsouhlaseny oběma smluvními stranami a několik let byly respektovány a řádně hrazeny," říká advokát firmy David Černý.

Celý případ vyšetřuje i královehradecká policie, která už obdržela dvacítku trestních oznámení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy