Spor o byty:Tisíci lidí hrozí ztráta střechy nad hlavou

18. 3. 2010 16:45
Na vině jsou nevýhodné smlouvy na zateplení domů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tisícovkám rodin na Trutnovsku hrozí, že přijdou o byt.

Na vině jsou smlouvy na zateplení domů, které uzavřelo tamní stavební bytové družstvo s olomouckou firmou Azap. Družstvo je vypovědělo, protože je považuje za  nevýhodné. Nyní mu kvůli tomu hrozí pokuta 23,4 miliónů korun.

A ta by pro něj byla likvidační.

"Práce, které nám firma Azap zprostředkovávala, byly předražené," říká místopředseda nového družstevního představenstva Vladimír Kučera.

Paroubek to řeší

Do případu se počátkem týdne vložila i sociální demokracie. Předseda Jiří Paroubek oznámil, že na severovýchod republiky vyslal svého experta.

Právě člen Paroubkovy strany Pavel Augustin však stojí v čele firmy, která teď může poslat trutnovské družstevníky na ulici.

Socialisté ho za to kritizují. 

"Chování pana Augustina je minimálně nekorektní, určitě se k tomu v následujících dnech postavíme," říká Paroubkem vyslaný expert Ivan Přikryl, někdejší předseda Svazu bytových družstev.

Odstoupení od smlouvy za 23 milionů

Potíže trutnovských družstevníků začaly v roce 2005, kdy bývalé vedení družstva smlouvu na zateplení s Azapem uzavřelo. Smlouvy pak dodatečně opatřilo dodatky s rozhodčími doložkami. 

V únoru roku 2009 pak staré představenstvo, těsně před zvolením nového vedení, schválilo dodatek, podle něhož musí družstvo Azapu zaplatit smluvní pokutu ve výši 9 procent z neproinvestované částky, tedy 23,4 milionů, pokud do konce roku nevyčerpá 260 milionů.

 

"V té době už bylo jasné, že se tato částka neutratí. Samosprávy odmítaly platit několikrát víc, než bylo normální. Staré vedení proto podepsalo dodatek, že bude platit pokutu, když částku nevyčerpá nebo když s firmou spolupráci přeruší," vysvětluje Kučera.

A jelikož družstvo smlouvu vypovědělo, firma po něm nyní miliony požaduje.

Jestli je nakonec bude muset družstvo zaplatit, se rozhodne v nejbližších dnech u rozhodčího soudu. Verdikt měl padnout už minulý týden, ale rozhodce spor odložil kvůli doplnění důkazů.

"Už minulý týden na jednání rozhodce vyjádřil názor, že pokládá ujednání o smluvní pokutě za platné, nicméně ještě není definitivně rozhodnut," říká Kučera.

Exekuce bytů

Pokud by muselo družstvo peníze zaplatit, tisícovkám lidí reálně hrozí, že na jejich byty bude uvalena exekuce a oni o ně buď přijdou, nebo si je budou muset koupit znovu. 

Foto: ZZS Středočeský kraj

"Mohou nám obstavit byty, které nejsou převedeny do osobního vlastnictví. Těch je 1200," říká. Podle něj to ale nemusí být konečné číslo. "Firma Azap nám písemnou formou vytýká, že ve velkém převádíme byty do osobního vlastnictví, a že by se zaměřila i na ně," dodává

Mimochodem: Spor nemůže rozhodovat běžný soud, ale soukromý rozhodce, na kterém se dohodlo bývalé vedení s firmou Azap. Alespoň je to tak zakotveno ve smlouvě.

"Podle právníků bychom u obecného soudu zřejmě vyhráli, protože ty smlouvy jsou velmi nevýhodné," míní Kučera.

Řídíme se zákonem

Firma Azap jakékoliv pochybení odmítá.

"Společnost necítí, že by jakkoliv porušila své smluvní nebo jiné závazky a plnila všechno, k čemu se zavázala. Popírá, že by ty smlouvy byly předražené. Ceny byly odsouhlaseny oběma smluvními stranami a několik let byly respektovány a řádně hrazeny," říká advokát firmy David Černý.

Celý případ vyšetřuje i královehradecká policie, která už obdržela dvacítku trestních oznámení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy