Špitály řeší nedostatek sester. Většina jich chce šéfovat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2015 17:50
Pokud sestra získá vysokoškolský diplom, poohlíží se spíš po vedoucí funkci. Scházejí tak sestry, které o pacienty pečují - myjí je a převlékají postele.
Péče o nedonošené děti v Thomayerově nemocnici v Praze
Péče o nedonošené děti v Thomayerově nemocnici v Praze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Českým nemocnicím chybí sestry. Zvlášť takové, které by skutečně pečovaly o pacienty - krmily je a umývaly. Na vině je chaos ve vzdělávání.

Sestry už totiž nevychovávají jen střední školy. Vzdělání jim nabízí také vyšší odborné školy a univerzity. Jenže to přináší problémy: pokud sestra získá vysokoškolský diplom, převlékat postele už nechce. Poohlíží se spíš po vedoucí funkci.

Zákonodárci proto chystají změny. Zdravotním sestrám by znovu měla stačit jen maturita.

Stačit bude zase maturita

"Studium na zdrávce by se jen muselo upravit - prodloužit o jeden rok. Evropská unie totiž požaduje, aby měl zdravotnický personál alespoň desetileté všeobecné vzdělání,“ podotýká šéf sněmovního zdravotního výboru a poslanec za ANO Rostislav Vyzula.

Vzdělávání zdravotníků – ať už jde o střední školy či univerzity – by si současně mělo pohlídat ministerstvo zdravotnictví. Dnes školy spadají pod resort školství.

"Jenže tím nemá ministerstvo zdravotnictví kontrolu nad počtem absolventů, které české školy produkují. Potřebujeme jich víc," říká další člen výboru a poslanec za ČSSD Jiří Koskuba.

Kromě platu služební byt

Vedení ministerstva zdravotnictví s návrhem souhlasí. "Bereme to velmi vážně," odpověděl na požadavky poslanců ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Změny prý zapracuje do novely zákona, která vzdělávání zdravotníků v Česku upravuje.

Rezort školství se prozatím komentáře zdržel. "Tato záležitost je otázkou širší diskuze," reagovala mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Podle hlavní sestry Alice Strnadové se ale stejně bude muset ještě počkat na analýzu, kterou si ministerstvo kvůli změnám zákona dělá. "Obecně ale považuji navržené změny za přínosné," řekla.

Nedostatek sester je totiž pro některé špitály tak palčivý problém, že lákají nové zaměstnankyně i na služební byt. Přesto jim stále chybí.

"Sestry nám skutečně chybí, a to jak na interních, tak na chirurgických oborech. V současnosti bychom jich potřebovali přijmout tak třicet," potvrzuje problém českých špitálů mluvčí pražské Bulovky Martin Šalek. Kromě služebního bytu nemocnice nabízí nový sestrám i nejrůznější slevy – třeba v lékárně či lázních.

V motolské nemocnici hledají podle mluvčí Ludmily Šimáčkové dokonce šedesát sester.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy