Špitály řeší nedostatek sester. Většina jich chce šéfovat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2015 17:50
Pokud sestra získá vysokoškolský diplom, poohlíží se spíš po vedoucí funkci. Scházejí tak sestry, které o pacienty pečují - myjí je a převlékají postele.
Péče o nedonošené děti v Thomayerově nemocnici v Praze
Péče o nedonošené děti v Thomayerově nemocnici v Praze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Českým nemocnicím chybí sestry. Zvlášť takové, které by skutečně pečovaly o pacienty - krmily je a umývaly. Na vině je chaos ve vzdělávání.

Sestry už totiž nevychovávají jen střední školy. Vzdělání jim nabízí také vyšší odborné školy a univerzity. Jenže to přináší problémy: pokud sestra získá vysokoškolský diplom, převlékat postele už nechce. Poohlíží se spíš po vedoucí funkci.

Zákonodárci proto chystají změny. Zdravotním sestrám by znovu měla stačit jen maturita.

Stačit bude zase maturita

"Studium na zdrávce by se jen muselo upravit - prodloužit o jeden rok. Evropská unie totiž požaduje, aby měl zdravotnický personál alespoň desetileté všeobecné vzdělání,“ podotýká šéf sněmovního zdravotního výboru a poslanec za ANO Rostislav Vyzula.

Vzdělávání zdravotníků – ať už jde o střední školy či univerzity – by si současně mělo pohlídat ministerstvo zdravotnictví. Dnes školy spadají pod resort školství.

"Jenže tím nemá ministerstvo zdravotnictví kontrolu nad počtem absolventů, které české školy produkují. Potřebujeme jich víc," říká další člen výboru a poslanec za ČSSD Jiří Koskuba.

Kromě platu služební byt

Vedení ministerstva zdravotnictví s návrhem souhlasí. "Bereme to velmi vážně," odpověděl na požadavky poslanců ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Změny prý zapracuje do novely zákona, která vzdělávání zdravotníků v Česku upravuje.

Rezort školství se prozatím komentáře zdržel. "Tato záležitost je otázkou širší diskuze," reagovala mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Podle hlavní sestry Alice Strnadové se ale stejně bude muset ještě počkat na analýzu, kterou si ministerstvo kvůli změnám zákona dělá. "Obecně ale považuji navržené změny za přínosné," řekla.

Nedostatek sester je totiž pro některé špitály tak palčivý problém, že lákají nové zaměstnankyně i na služební byt. Přesto jim stále chybí.

"Sestry nám skutečně chybí, a to jak na interních, tak na chirurgických oborech. V současnosti bychom jich potřebovali přijmout tak třicet," potvrzuje problém českých špitálů mluvčí pražské Bulovky Martin Šalek. Kromě služebního bytu nemocnice nabízí nový sestrám i nejrůznější slevy – třeba v lékárně či lázních.

V motolské nemocnici hledají podle mluvčí Ludmily Šimáčkové dokonce šedesát sester.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Rusko má u Ukrajiny přes 150 tisíc vojáků, hrozí další eskalace, řekl Borrell

Rusko rozmístilo na Krymu a u hranic Ukrajiny bezprecedentní počet více než 150 000 vojáků, kvůli čemuž hrozí konflikt mezi oběma zeměmi další eskalací. Po pondělní videokonferenci ministrů zahraničí Evropské unie s jejich ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři Moskvu vyzvali k odvolání vojáků a snížení napětí na Ukrajině, na sankcích navrhovaných částí zemí se však neshodli.

"Riziko další eskalace je evidentní," prohlásil Borrell, podle něhož se ministři jednomyslně postavili za Ukrajinu a ocenili její dosud zdrženlivý přístup a snahu vyhnout se otevřenému střetu s Ruskem.

Kuleba po jednání uvedl, že spojencům z EU předložil podrobný plán, jak odradit Moskvu od dalšího vyhrocení situace. "Klíčovým prvkem je příprava nové série sektorových sankcí. Ty individuální již nestačí," napsal ukrajinský ministr na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy