Nemocnicím chybí stovky lékařů. Sestry by mohly dělat víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 3. 2015 18:19
Podle České lékařské komory hledají nemocnice marně více než šest stovek lékařů. Některým hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FN Motol

Praha - Českým nemocnicím chybí lékaři. Mnoha z nich už hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje: převeďme část kompetencí lékařů na sestry. Většina z nich už má stejně vysokou školu.

"Kdyby se nám přihlásili lékaři na internetu, okamžitě je přijmeme. Brali bychom hlavně lékaře na chirurgii a ortopedii, která je tady v Semilech vyhlášená. Chybí nám zdravotníci také na následnou péči," přiznává například ředitel Nemocnice v Semilech Tomáš Sláma.

Podobně je na tom řada dalších nemocnic. Podle České lékařské komory hledají úřady práce marně více než šest stovek lékařů. To je celý jeden promoční ročník.

"Počet lékařů sice opticky roste, protože za posledních osm let se zvedl počet členů komory o čtyři a půl tisíce na dnešních 50 876, ve skutečnosti je ale čtvrtina z nich neaktivních. Jde o nepracující důchodce," vypočítává šéf komory Milan Kubek.

Statistiku zkreslují také mladí lékaři, kteří se zase vydávají za české hranice. Například v loňském roce opustilo české zdravotnictví 559 doktorů. Z toho 360 z nich odešlo přímo po promoci, pracovat v české nemocnici ani nezkusili.

Vyšší platy lékařům a kompetentnější sestry

"Není se čemu divit. Zatímco lékař v německé univerzitní nemocnici dostane plat 4 220 euro, v naší fakultní nemocnici si vydělá v přepočtu 850 euro," říká Kubek. Mladým lékařům podle něj vadí také "nepřátelský systém specializačního vzdělávání" a nekonečná pracovní doba. Pro českého lékaře je podle něj paradoxně mnohem snazší získat atestaci v Norimberku než v Praze.

Vůbec největší exodus mladých lékařů do zahraničí se podle Kubka odehrál v roce 2010, kdy za Českem zavřelo dveře 692 lékařů.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Josefa Vymazala už se ale neutěšená situace řeší. Platy lékařů podle něj letos poskočily nahoru o pět procent, od příštího roku se upraví také systém specializačního vzdělávání - ministerstvo už má podle něj nachystanou novelu zákona, která umožní mladým lékařům připravovat se na atestaci i v menších nemocnicích. Dnes musí čerství absolventi plnit požadavky potřebné k atestaci ve velkých špitálech daleko od domova.

Ministerstvo chce také část kompetencí lékaře převést na zdravotní sestry. "Existují činnosti, které by dnes již vysokoškolsky vzdělané sestry mohly bez problémů vykonávat za lékaře," vyjmenoval další návrhy Vymazal. Podobně to podle něj bez problémů funguje i v západoevropských nemocnicích.

Chce to "osekat" nemocniční síť

Podle dalších odborníků na zdravotnictví by ale stačilo mnohem méně: lépe nemocniční péči rozložit a zorganizovat. Například podle bývalého poslance za ODS a ředitele Nemocnice Jablonec nad Nisou Víta Němečka je současná síť nemocnic, které poskytují akutní péči, přebujelá. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je totiž asi dvacet procent všech lůžek ve špitálech dlouhodobě nevyužitých.

"V naddimenzované akutní síti je pak relativní nedostatek lékařů, s množstvím přesčasů a s nedostatečným finančním ohodnocením," vysvětluje Němeček. Nemocniční síť by proto měla podle něj projít proměnou. Počet akutních lůžek by se měl výrazně "osekat", naopak kapacity pro chronické pacienty a následnou péči by se měly navýšit.

"Většina obyvatel a komunálních politiků ale vidí kvalitu nemocnice v tom, že je za rohem. Přitom v menším počtu nemocnic by pracovalo zhruba stejně lékařů, ale kvalitněji, s vyšší výkonností, vyššími platy a menším objemem přesčasové práce. Všichni by byli spokojeni," domnívá se Vít Němeček.

S podobným návrhem už ale neuspěl exministr Leoš Heger ve vládě Petra Nečase.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy