Speciální zahrádkářský zákon? Možná ano, řekli poslanci

Petr Kučera Petr Kučera
5. 11. 2009 14:30
Zahrádkaření je společensky prospěšné, tvrdí ČSSD a KSČM
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci dnes dali šanci návrhu speciálního zahrádkářského zákona. Úspěšně prošel prvním čtením, nyní jej projedná sněmovní zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu.

S návrhem zákona "o zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek jejího provozování" přišla skupina 26 poslanců ČSSD a KSČM, podpořil jej také poslanec Strany zelených Přemysl Rabas. Nelíbí se jim, že zahrádkaření dosud nebylo upraveno speciálním zákonem. „Chceme, aby zahrádkářské hnutí mělo nějakou legislativní podporu," říká komunistický poslanec Pavel Kováčik, jeden z autorů návrhu.

Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Zelených na jaře odmítla návrh podpořit. Podle premiéra Mirka Topolánka by zákon mohl vést k bezúplatným převodům velkých ploch. Podobný záměr jde podle něj "nad rámec poslaneckého návrhu tohoto typu bez řádného zasazení do normálního legislativního procesu".

Ať stihnou sklidit úrodu

Poslanecký návrh je stručný, má jen šest odstavců. V úvodu definuje základní pojmy a stanovuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou činnost. Následují pravidla pro zřizování a provoz zahrádkářských osad. Nejdůležitější část se však týká nájmů.

Podle návrhu by smlouva o nájmu zahrádky mohla být vypovězena jen v jednoroční lhůtě vždy k 1. říjnu, nedohodnou-li se obě strany jinak. „Je vhodné poskytnout nájemcům jistotu, že nebudou muset opustit pronajatý pozemek těsně před sklizní. Podobně jako je to u pozemků patřících do zemědělského půdního fondu," píší navrhovatelé v návrhu zákona.

Usnadnit se má také přechod zahrádky při úmrtí nájemce. „Přednostní právo na uzavření nájemní smlouvy má osoba blízká dosavadnímu nájemci, a to za stejných smluvních podmínek," uvádí návrh. Nárok by však musela uplatnit do 30 dnů od smrti nájemce. Pokud se vyskytne více osob blízkých, musely by se dohodnout, jinak se stanou společnými nájemci.

Společensky prospěšná činnost

Autoři návrhu obsáhle upozorňují na společenský význam zahrádkaření, kterému se věnuje zhruba 1 až 1,5 milionu obyvatel Česka.

"Tato činnost poskytuje zahrádkáři pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu a tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné a psychické kondice. Vedle toho však přináší i řadu dalších efektů - kultivaci vztahu k přírodě, výchovu mládeže, ekologické a sociální aspekty a podobně," píší poslanci ČSSD a KSČM v návrhu zákona.

Zahrádky podle nich také výrazně rozšiřují plochy zeleně a přispívají tak ke zlepšování životního prostředí v obcích a městech - eliminují škodlivé vlivy vznikající narůstajícím provozem. "Podle studie Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd ČR fungují jako klimatizační jednotky, které bez nároku na energii zvlhčují a ochlazují prostředí," dodávají poslanci v návrhu.


 

Právě se děje

před 54 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 1 hodinou

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy