Speciální zahrádkářský zákon? Možná ano, řekli poslanci

Petr Kučera Petr Kučera
5. 11. 2009 14:30
Zahrádkaření je společensky prospěšné, tvrdí ČSSD a KSČM
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci dnes dali šanci návrhu speciálního zahrádkářského zákona. Úspěšně prošel prvním čtením, nyní jej projedná sněmovní zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu.

S návrhem zákona "o zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek jejího provozování" přišla skupina 26 poslanců ČSSD a KSČM, podpořil jej také poslanec Strany zelených Přemysl Rabas. Nelíbí se jim, že zahrádkaření dosud nebylo upraveno speciálním zákonem. „Chceme, aby zahrádkářské hnutí mělo nějakou legislativní podporu," říká komunistický poslanec Pavel Kováčik, jeden z autorů návrhu.

Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Zelených na jaře odmítla návrh podpořit. Podle premiéra Mirka Topolánka by zákon mohl vést k bezúplatným převodům velkých ploch. Podobný záměr jde podle něj "nad rámec poslaneckého návrhu tohoto typu bez řádného zasazení do normálního legislativního procesu".

Ať stihnou sklidit úrodu

Poslanecký návrh je stručný, má jen šest odstavců. V úvodu definuje základní pojmy a stanovuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou činnost. Následují pravidla pro zřizování a provoz zahrádkářských osad. Nejdůležitější část se však týká nájmů.

Podle návrhu by smlouva o nájmu zahrádky mohla být vypovězena jen v jednoroční lhůtě vždy k 1. říjnu, nedohodnou-li se obě strany jinak. „Je vhodné poskytnout nájemcům jistotu, že nebudou muset opustit pronajatý pozemek těsně před sklizní. Podobně jako je to u pozemků patřících do zemědělského půdního fondu," píší navrhovatelé v návrhu zákona.

Usnadnit se má také přechod zahrádky při úmrtí nájemce. „Přednostní právo na uzavření nájemní smlouvy má osoba blízká dosavadnímu nájemci, a to za stejných smluvních podmínek," uvádí návrh. Nárok by však musela uplatnit do 30 dnů od smrti nájemce. Pokud se vyskytne více osob blízkých, musely by se dohodnout, jinak se stanou společnými nájemci.

Společensky prospěšná činnost

Autoři návrhu obsáhle upozorňují na společenský význam zahrádkaření, kterému se věnuje zhruba 1 až 1,5 milionu obyvatel Česka.

"Tato činnost poskytuje zahrádkáři pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu a tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné a psychické kondice. Vedle toho však přináší i řadu dalších efektů - kultivaci vztahu k přírodě, výchovu mládeže, ekologické a sociální aspekty a podobně," píší poslanci ČSSD a KSČM v návrhu zákona.

Zahrádky podle nich také výrazně rozšiřují plochy zeleně a přispívají tak ke zlepšování životního prostředí v obcích a městech - eliminují škodlivé vlivy vznikající narůstajícím provozem. "Podle studie Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd ČR fungují jako klimatizační jednotky, které bez nároku na energii zvlhčují a ochlazují prostředí," dodávají poslanci v návrhu.


 

Právě se děje

Další zprávy