Špatná zpráva pro ubytovny: Vláda omezí doplatek na bydlení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 7. 2014 12:59
Dávka se bude nově vyplácet na prostor, nikoliv na počet lidí. Skončí tak praxe, kdy stát dotoval nepřiměřeně vysoké nájmy v ubytovnách.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyplácení doplatku na bydlení se zpřísní, rozhodla na středečním jednání vláda. Novela zákona o hmotné nouzi má zamezit tomu, aby majitelé ubytoven vydělávali přemrštěné částky za nevyhovující ubytování.

Dávka se nyní bude poskytovat na prostor, nikoli na počet lidí, kteří v něm žijí.

"Návrh je mezikrok mezi současným stavem a tím, než bude zákon o sociálním bydlení. Znemožňujeme majitelům ubytoven, aby nehorázně vydělávali na chudobě a aby za veřejné peníze ubytovávali lidi v nedůstojných podmínkách," řekla ČTK ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Až dosud bylo běžnou praxí, že doplatek čerpali všichni lidé žijící v bytě. Nájemné za malé pokoje v ubytovnách se sociálním zařízením na chodbě tak často překročilo nájemné za normální byt.

To by nyní mělo skončit. Kromě toho má zákon stanovit maximální nájemné podle částky v daném místě obvyklé.

Vláda si od opatření slibuje hlavně úspory. Náklady na tuto sociální dávku totiž neustále stoupají. Zatímco v roce 2011 dávku čerpalo 24 tisíc lidí, v roce 2013 už jich bylo 65 tisíc.

"Obdobně vzrostly i celkové náklady na tuto dávku - v roce 2011 činily 850 milionů korun, v roce 2012 se zvýšily na 1,6 miliardy a v roce 2013 na 2,8 miliardy," píše se v důvodové zprávě k novele zákona.

Sociální služby přejdou na kraje

Vláda zároveň odhlasovala, že sociální služby se od příštího roku převedou na kraje. Ty si budou moci plánovat síť sociálních služeb podle svých potřeb, zákon nově určuje, kolik procent z rozpočtu na to dostanou.

Počítá se také s převodem inspekce sociálních služeb. Tu nyní mají na starosti úřady práce, nově by je mělo převzít ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy