Soud začal projednávat uplácení Babákova asistenta

Domácí Domácí
7. 3. 2012 15:14
Trojice mu prý nabídla 15 milionů korun, aby zařídil dotaci na soukromou školu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ údajného uplácení asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Trio podnikatelů z Liberce stojí podle obžaloby za nabídnutím patnáctimilionového úplatku Šimonu Stejkozovi za to, že pomůže zařídit dotaci ve výši 250 milionů korun na soukromou vysokou školu.

Soud už dal dříve trojici Hnilica, Šlechta a Zeronik tresty příkazem. Zeronikovi propadlo 305 000 korun a dostal pokutu 100 000 korun, stejně jako Šlechta. Hnilicovi soud uložil roční podmíněný trest. Všichni se ale odvolali a případ se tak dostal k hlavnímu líčení.

S tím, že se dopustili nepřímého úplatkářství, obžalovaní nesouhlasí. Soud bude pokračovat 18. dubna, kdy vyslechne další svědky.

Babák mezi svědky nefiguruje, svědčil ale ve středu v jiné korupční kauze - aféře uplácení ve Věcech veřejných, v níž před soudem stojí šéf poslanců VV Vít Bárta a nyní nezařazený poslanec Jaroslav Škárka.

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla loni v srpnu, tedy v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval tehdy, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti.

Případ ohlásil poslanecký asistent Babáka Šimon Stejkoza, který obvinil trojici mužů, že mu nabídli za "přímluvu" na ministerstvu školství 15 milionů korun. Resort totiž ovládá Babákův stranický kolega Josef Dobeš. Celková dotace měla činit 250 milionů korun.

Stejkoza spolupracoval s policií

Podle obžaloby předal známý libereckých podnikatelů Milan Hnilica Stejkozovi 305 000 korun. Stejkoza ale už spolupracoval s policií. "Při jednáních nebylo o úplatku hovořeno," řekl jeden z obžalovaných Josef Šlechta. Při výslechu uvedl, že si není vědom toho, že by se korupčního jednání dopustil.

Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Druhý obžalovaný Jiří Zeronik, jenž záměr školy vypracoval, zase podotkl, že bral Hnilicu jako standardní agenturu. Zarazilo ho prý ale to, "že jde vše tak rychle". Šlechta a Zeronik vypověděli, že 300 000 korun Hnilicovi půjčili, o peníze si prý řekl. Na půjčku existuje smlouva.

Hnilica v roli svědka před soudem tvrdil, že si Stejkoza řekl o 300 000 korun pro úředníka na ministerstvu a chtěl prý později dalších 800 000 na ovlivnění předsedy komise. Šlechtovi ani Zeronikovi prý neřekl, na co peníze chce.

Hnilica uvedl, že šel věc oznámit na policii. Byl ale posléze zatčen, protože policie případ monitorovala.

Soudkyně hodlá v kauze vyslechnout ještě další svědky. Mimo jiných zástupce policie, který Stejkozu instruoval, jak má postupovat. Zeronikův advokát Jiří Teryngel totiž hovoří o policejní provokaci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy