Soud začal projednávat uplácení Babákova asistenta

Domácí Domácí
7. 3. 2012 15:14
Trojice mu prý nabídla 15 milionů korun, aby zařídil dotaci na soukromou školu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ údajného uplácení asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Trio podnikatelů z Liberce stojí podle obžaloby za nabídnutím patnáctimilionového úplatku Šimonu Stejkozovi za to, že pomůže zařídit dotaci ve výši 250 milionů korun na soukromou vysokou školu.

Soud už dal dříve trojici Hnilica, Šlechta a Zeronik tresty příkazem. Zeronikovi propadlo 305 000 korun a dostal pokutu 100 000 korun, stejně jako Šlechta. Hnilicovi soud uložil roční podmíněný trest. Všichni se ale odvolali a případ se tak dostal k hlavnímu líčení.

S tím, že se dopustili nepřímého úplatkářství, obžalovaní nesouhlasí. Soud bude pokračovat 18. dubna, kdy vyslechne další svědky.

Babák mezi svědky nefiguruje, svědčil ale ve středu v jiné korupční kauze - aféře uplácení ve Věcech veřejných, v níž před soudem stojí šéf poslanců VV Vít Bárta a nyní nezařazený poslanec Jaroslav Škárka.

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla loni v srpnu, tedy v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval tehdy, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti.

Případ ohlásil poslanecký asistent Babáka Šimon Stejkoza, který obvinil trojici mužů, že mu nabídli za "přímluvu" na ministerstvu školství 15 milionů korun. Resort totiž ovládá Babákův stranický kolega Josef Dobeš. Celková dotace měla činit 250 milionů korun.

Stejkoza spolupracoval s policií

Podle obžaloby předal známý libereckých podnikatelů Milan Hnilica Stejkozovi 305 000 korun. Stejkoza ale už spolupracoval s policií. "Při jednáních nebylo o úplatku hovořeno," řekl jeden z obžalovaných Josef Šlechta. Při výslechu uvedl, že si není vědom toho, že by se korupčního jednání dopustil.

Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Druhý obžalovaný Jiří Zeronik, jenž záměr školy vypracoval, zase podotkl, že bral Hnilicu jako standardní agenturu. Zarazilo ho prý ale to, "že jde vše tak rychle". Šlechta a Zeronik vypověděli, že 300 000 korun Hnilicovi půjčili, o peníze si prý řekl. Na půjčku existuje smlouva.

Hnilica v roli svědka před soudem tvrdil, že si Stejkoza řekl o 300 000 korun pro úředníka na ministerstvu a chtěl prý později dalších 800 000 na ovlivnění předsedy komise. Šlechtovi ani Zeronikovi prý neřekl, na co peníze chce.

Hnilica uvedl, že šel věc oznámit na policii. Byl ale posléze zatčen, protože policie případ monitorovala.

Soudkyně hodlá v kauze vyslechnout ještě další svědky. Mimo jiných zástupce policie, který Stejkozu instruoval, jak má postupovat. Zeronikův advokát Jiří Teryngel totiž hovoří o policejní provokaci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy