Soud: Šéfy Konfederace politických vězňů zvolili protiprávně. Vládnete jako mafie, vzkazuje odbojář

Radek Dragoun Radek Dragoun
25. 6. 2017 16:33
Uvnitř Konfederace politických vězňů se rozhořely spory mezi současným vedením a některými místními organizacemi. Ty tvrdí, že předsednictvo bylo zvoleno protiprávně, a obrátily se i na soud, který jim dal zapravdu. Nynější vedení konfederace se však proti rozhodnutí odvolalo a věc bude řešit vrchní soud.
Šéf klatovské pobočky a kritik současného vedení KPV František Wiendl.
Šéf klatovské pobočky a kritik současného vedení KPV František Wiendl. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Praha - Konfederací politických vězňů (KPV), která sdružuje lidi pronásledované komunistickým režimem, zmítají vnitřní rozpory. Podle některých poboček totiž bylo současné vedení organizace zvoleno protiprávně, což nepravomocným rozhodnutím potvrdil i Městský soud v Praze. 

Vedení konfederace se však proti rozhodnutí odvolalo k vrchnímu soudu a nejméně do jeho rozhodnutí zůstává ve funkci. Poté, co letos v lednu zemřela dlouholetá šéfka Konfederace, se předsednictvo skládá jen z místopředsedů.

Nespokojení členové poukazují na to, že sněm, který v prosinci 2015 nové vedení v čele s Kavalírovou zvolil, byl svolán v rozporu se stanovami. Navíc i v jeho průběhu došlo k protiprávnímu jednání, když sněm nebyl kvůli nedostatečnému počtu zúčastněných usnášeníschopný. 

Za nelegální přitom označil tento postup i kontrolní orgán KPV. "Sněm nebyl usnášeníschopný, jednání mělo být ukončeno a svolán sněm nový na pozdější dobu," stojí ve zprávě revizní komise.

Nové vedení však zprávu kontrolního orgánu konfederace nerespektovalo. Pětice členů se tak rozhodla obrátit na Městský soud v Praze, který jim dal loni v listopadu za pravdu. Sněm byl podle něj svolán v rozporu se zákony, když na něj nebyli pozváni všichni členové, ale jen vybraní.

Soud potvrdil rovněž to, že sněm byl neusnášeníschopný kvůli nízkému počtu zúčastněných delegátů. "(Toto jednání) vzbuzuje dojem, že svolatelé sněmu neměli zájem o dodržení zákona, ale na tom, aby se sněm konal za každou cenu," stojí v rozhodnutí soudu, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Městský soud tak rozhodl o neplatnosti sněmu, a tedy i volby nového vedení, konfederace se však proti rozhodnutí odvolala k vrchnímu soudu, který by měl rozhodnout na podzim. Předsednictvo tak nadále zůstává ve svých funkcích.

"Stále jim připomínáme, že rozhodnutí, která přijímají, nejsou platná," říká předseda klatovské pobočky František Wiendl. "Já si to neumím vysvětlit. Proč neuznávají zákony? Fungují nezákonně a my chceme, aby to bylo podle zákonů. Já už jim napsal, že vládnou jako mafie. Protože to není demokratické, co oni tam dělají," dodává 94letý bývalý odbojář, který si za převádění lidí na Západ odpykal deset let v Jáchymově a na Pankráci.

Členové, kteří s vedením nesouhlasí, nechtěli spory uvnitř konfederace zprvu medializovat z obavy, že bude poškozeno jméno organizace. Nakonec ale podle nich situace překročila únosnou mez. "My jsme si řekli, že nepůjdeme na veřejnost. Čekali jsme na určitou sebereflexi. Ta nenastala," říká bývalý místopředseda Miroslav Kopt.

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela získat vyjádření předsednictva konfederace. Tajemnice Blanka Matějíčková, která je dcerou zesnulé dlouholeté předsedkyně Kavalírové, sice přislíbila telefonické vyjádření jednoho z místopředsedů, později však uvedla, že to není možné. "Oni jsou mimo Prahu, tak mají blbý signál," zdůvodnila to. Sama se vyjadřovat nechtěla. "Radši to nechte na soudu, tam jsou povolanější než my všichni kolem," řekla.

Představitelé několika poboček kritizují vedení také za nakládání s financemi nebo podle nich účelové vylučování některých členů. Nakonec i 94letý Wiendl se domnívá, že vyjádření do médií mu zkomplikuje situaci uvnitř konfederace. "Až se to dozví vedení, tak uvidíte, jakou budu mít na radě horkou půdu pod nohama. Ale mně to nevadí," dodává.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy