Soud ve Štrasburku rozhodne příští týden v případu Čecha zabitého v Londýně

ČTK ČTK
27. 6. 2018 19:30
Žádost o zpochybnění rozsudku britského soudu, který zprostil Raymonda Sculleyho obžaloby ze zabití i z vraždy, podala loni na podzim sestra oběti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva zveřejní příští čtvrtek 5. července své rozhodnutí v kauze českého občana Zdeňka Makara zabitého v Londýně v září 2016. Soud se sídlem ve Štrasburku o tom informoval v tiskové zprávě.

Žádost o zpochybnění rozsudku britského soudu, který v souvislosti s Makarovou smrtí zprostil Raymonda Sculleyho obžaloby ze zabití i z vraždy, podala loni na podzim sestra oběti.

Čech, který žil v Británii několik let, zemřel poté, co na něj po hádce zaútočil tehdy devětadvacetiletý Raymond Sculley. Podle záběrů z bezpečnostní kamery útočník svou oběť udeřil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil jí několik ran do hlavy. Makar podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Pachatel se u soudu hájil tím, že jednal v sebeobraně. Britská porota ho počátkem loňského dubna neuznala vinným ani z vraždy, ani z neúmyslného zabití. Proti rozsudku protestovala Makarova rodina i česká vláda.

Sestra zabitého muže Adéla Makarová podala loni na podzim u štrasburského soudu žádost o zpochybnění rozhodnutí britského soudu. V samotném britském soudním systému nebylo možné verdikt zvrátit.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy