Ministr Herman je dál zaměstnancem ústavu pro studium totalit. Jeho vyhazov neplatí, rozhodl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 10. 2016 12:27
Soud se po třech letech vrátil ke kauze propuštění tehdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, který se mezitím stal ministrem kultury. A rozhodl, že jeho propuštění z ústavu bylo neplatné, jeho nástupci mu měli nabídnout jiné místo. Ústav již oznámil, že se odvolá – podle něj by přicházelo pro Hermana v úvahu jediné místo, a to tiskového mluvčího, který musí být loajální. A to by prý kvůli jeho boji s radou i novým vedením bylo absurdní.
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na své první tiskové konferenci ve funkci (Praha, 7. září 2010)
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na své první tiskové konferenci ve funkci (Praha, 7. září 2010) | Foto: ČTK

Praha – Ministr kultury Daniel Herman je stále zaměstnancem Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, na který se Herman obrátil již před třemi lety poté, co byl odvolán z funkce ředitele ústavu a současně i propuštěn.

"Soud rozhodl, že jeho propuštění bylo v hrubém rozporu se zákonem," uvedl pro Aktuálně.cz jeho advokát Michal Pacovský. "Je to nepravomocné, samozřejmě se odvoláme," reagoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Hermanovu reakci deník Aktuálně.cz shání.

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala Hermana z funkce ředitele po necelých třech letech v dubnu 2013. Zdůvodnila to výhradami vůči jeho práci.

Herman to ale neuznal a označil své odvolání za politicky motivované. A obrátil se na soud, kde žaloval jak odvolání z funkce, tak výpověď z pracovního poměru.

Odvolání z funkce platí

Soud již dříve pravomocně potvrdil, že jeho odvolání z funkce ředitele bylo platné. Podle soudu měla rada ústavu k tomuto kroku kompetence. A letos v dubnu pak Nejvyšší soud zamítl Hermanovo dovolání.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Markéta Písaříková tak nyní rozhodovala o jeho výpovědi z pracovního poměru. "Pan Herman trvá na tom, že je dál zaměstnancem," potvrdil jeho advokát Pacovský.

A Písaříková mu dala za pravdu. Podle ní měl ústav Hermanovi po jeho odvolání nabídnout jiné místo. Nové vedení ústavu to ale neudělalo.

"Vzhledem k jeho kvalifikaci přicházelo v úvahu jediné místo, a to bylo místo tiskového mluvčího," vedl Ryjáček a připomněl tím, že předtím byl Herman mluvčím České biskupské konference.

"Ale nabídnout odvolanému řediteli místo tiskového mluvčího, které vyžaduje naprostou loajalitu, to by bylo absurdní. Zvlášť když se tak vymezil proti nové ředitelce, která nastoupila na jeho místo," dodal Ryjáček.

Ústav se prý snažil vyřešit vše smírem a nabízel mu i odstupné ve výši dvou měsíčních platů, ale marně. "Jde mu evidentně o peníze, 150 tisíc je mu zřejmě málo," konstatoval Ryjáček. Pokud totiž verdikt potvrdí odvolací soud, ústav mu navíc bude muset vyplatit ušlou mzdu ode dne výpovědi.

Víkendové vystoupení českého ministra Daniela Hermana před sudetoněmeckým landsmanšaftem bylo pozitivní. Musíme ho ocenit dvojnásob. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 19 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 44 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 56 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy