Soud rozpustil hnutí Antibursík i Občané.cz, nedodaly výroční zprávu

ČTK ČTK
13. 6. 2019 18:19
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek na návrh vlády rozpustil několik mimoparlamentních a regionálních politických stran a hnutí. Důvodem je to, že subjekty neplnily své zákonné povinnosti ohledně dodávání výročních finančních zpráv. Rozpuštění jsou například Občané.cz z Prahy a Folklor i Společnost z Brna. Soud to uvedl na úřední desce.
Nejvyšší správní soud.
Nejvyšší správní soud. | Foto: Aktuálně.cz

Soud rozpustil také Hnutí sociálně slabých z Karlovy Studánky, pražské Hnutí Lepší Řepy, hnutí Solidarita, Vlast, Zákon se sídlem ve Velkém Meziříčí, Hnutí občanů Prahy, Pražané za svá práva, Hnutí pro Těšín a Antibursík - Stop ekoteroru! Určil zároveň likvidátory stran a hnutí.

Soud také pozastavil činnost Demokratické strany Československa. Nepředložila výroční finanční zprávy za roky 2014 až 2017. Pokud svou povinnost nebude plnit ani nadále, čeká ji taktéž rozpuštění.

Agendu politických stran řeší u Nejvyššího správního soudu stejný senát, který se zabývá také stížnostmi na evropské volby. Ve čtvrtek odmítl dva podněty - jeden pro opožděnost, druhý proto, že volič neodstranil ve lhůtě vady návrhu. Celkem soud dostal 17 podnětů.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy