Soud rozpustil hnutí Antibursík i Občané.cz, nedodaly výroční zprávu

ČTK ČTK
13. 6. 2019 18:19
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek na návrh vlády rozpustil několik mimoparlamentních a regionálních politických stran a hnutí. Důvodem je to, že subjekty neplnily své zákonné povinnosti ohledně dodávání výročních finančních zpráv. Rozpuštění jsou například Občané.cz z Prahy a Folklor i Společnost z Brna. Soud to uvedl na úřední desce.
Nejvyšší správní soud.
Nejvyšší správní soud. | Foto: Aktuálně.cz

Soud rozpustil také Hnutí sociálně slabých z Karlovy Studánky, pražské Hnutí Lepší Řepy, hnutí Solidarita, Vlast, Zákon se sídlem ve Velkém Meziříčí, Hnutí občanů Prahy, Pražané za svá práva, Hnutí pro Těšín a Antibursík - Stop ekoteroru! Určil zároveň likvidátory stran a hnutí.

Soud také pozastavil činnost Demokratické strany Československa. Nepředložila výroční finanční zprávy za roky 2014 až 2017. Pokud svou povinnost nebude plnit ani nadále, čeká ji taktéž rozpuštění.

Agendu politických stran řeší u Nejvyššího správního soudu stejný senát, který se zabývá také stížnostmi na evropské volby. Ve čtvrtek odmítl dva podněty - jeden pro opožděnost, druhý proto, že volič neodstranil ve lhůtě vady návrhu. Celkem soud dostal 17 podnětů.

 

Právě se děje

Další zprávy