Soud rozpustil hnutí Antibursík i Občané.cz, nedodaly výroční zprávu

ČTK ČTK
13. 6. 2019 18:19
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek na návrh vlády rozpustil několik mimoparlamentních a regionálních politických stran a hnutí. Důvodem je to, že subjekty neplnily své zákonné povinnosti ohledně dodávání výročních finančních zpráv. Rozpuštění jsou například Občané.cz z Prahy a Folklor i Společnost z Brna. Soud to uvedl na úřední desce.
Nejvyšší správní soud.
Nejvyšší správní soud. | Foto: Aktuálně.cz

Soud rozpustil také Hnutí sociálně slabých z Karlovy Studánky, pražské Hnutí Lepší Řepy, hnutí Solidarita, Vlast, Zákon se sídlem ve Velkém Meziříčí, Hnutí občanů Prahy, Pražané za svá práva, Hnutí pro Těšín a Antibursík - Stop ekoteroru! Určil zároveň likvidátory stran a hnutí.

Soud také pozastavil činnost Demokratické strany Československa. Nepředložila výroční finanční zprávy za roky 2014 až 2017. Pokud svou povinnost nebude plnit ani nadále, čeká ji taktéž rozpuštění.

Agendu politických stran řeší u Nejvyššího správního soudu stejný senát, který se zabývá také stížnostmi na evropské volby. Ve čtvrtek odmítl dva podněty - jeden pro opožděnost, druhý proto, že volič neodstranil ve lhůtě vady návrhu. Celkem soud dostal 17 podnětů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy