Soud pustil z vazby Nagyovou i další obviněné

Tomáš Fránek
19. 7. 2013 10:25
Důvod koluzní vazby pominul, uvedl Krajský soud v Ostravě
 Jana Nagyová u soudu.
 Jana Nagyová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Krajský soud v Ostravě rozhodl krátce po desáté hodině dopoledne o propuštění Jany Nagyové, Ondřeje Páleníka a Romana Bočka z vazby.

Soud ve svém rozhodnutí píše, že důvod koluzní vazby pominul, podle soudu už byli vyslechnuti všichni důležití svědci. Právě výslechy dalších svědků zdůvodňovali státní zástupci potřebu pro další pokračování vazby.

"V mezidobí od rozhodování Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby do rozhodnutí zdejšího soudu byla provedena řada důkazů, vyslechnuto několik desítek svědků, zejména těch, kteří zakládali koluzní důvod vazby," uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Posledním zadrženým, který ve vazbě zůstává je tak pracovník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jehož žádost o propuštění z vazby Okresní soud zamítl ve středu. Vzhledem k rozhodnutí Krajského soudu má ale novou šanci, nyní je na dozorujícím státním zástupci Ivo Ištvanovi, zda platí rozhodnutí o propuštění i pro Pohůnka.

"Respektuji rozhodnutí o pominutí vazby, zatím jsem je od soudu neobdržel. Situaci pana Pohůnka vyhodnocujeme, dopoledne ještě proběhnou nějaké výslechy a odpoledne se rozhodneme," řekl Aktuálně.cz vrchní žalobce Ivo Ištvan. Rozhodnutí o propuštění z vazby podle něj nebude mít na další průběh vyšetřování vliv.

To potvrzuje i Krajský soud ve svém zdůvodnění. "Rozhodnutí krajského soudu se zabývalo pouze existencí vazebních důvodů a nikterak nepředjímá výsledek trestního řízení ve věci samé," vysvětluje mluvčí, podle které soud v krátké době soud doručí věznicím příkaz k propuštění obviněných.

Dvojí obvinění

Na rozdíl od verdiktu Nejvyššího soudu, který vyhověl stížnosti exposlanců ODS, nejde o žádné překvapivé rozhodnutí, které by konstatovalo nějaké pochybení o vazbě uvalené před měsícem. Dnešní rozhodnutí soudu tedy není výrokem o vině či nevině Nagyové a spol a nezakládá ani žádnou možnost žádat o odškodnění za vazbu.

Podobně soudy postupovaly například v případu exnáměstka z Ministersstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, který je podezřelý z korupce. I Šišku soud po několika týdnech z vazby propustil. Naopak u Davida Ratha ani po roce soudy neuznaly důvody pro ukončení vazby.

Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Petra Nečase Nagyová je podle policie v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí.

Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů a tím umožnili schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení.

Pohůnek je ve vazbě

Podle další části obvinění zneužila Vojenské zpravodajství k nezákonnému sledování manželky Petra Nečase.

Ve vazbě skončilo sedm z osmi obviněných. Bývalé poslance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vrchní státní zástupce na popud Nejvyššího soudu propustil už v úterý.

Posledním je pracovník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Ten stížnost proti vzetí do vazby nepodal. Před časem ale požádal o propuštění z vazby.

Ostravský okresní soud ve středu žádost zamítl s tím, že se musí počkat především na dokončení výslechů utajených svědků. Současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy