Soud pustil z vazby Nagyovou i další obviněné

Tomáš Fránek
19. 7. 2013 10:25
Důvod koluzní vazby pominul, uvedl Krajský soud v Ostravě
 Jana Nagyová u soudu.
 Jana Nagyová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Krajský soud v Ostravě rozhodl krátce po desáté hodině dopoledne o propuštění Jany Nagyové, Ondřeje Páleníka a Romana Bočka z vazby.

Soud ve svém rozhodnutí píše, že důvod koluzní vazby pominul, podle soudu už byli vyslechnuti všichni důležití svědci. Právě výslechy dalších svědků zdůvodňovali státní zástupci potřebu pro další pokračování vazby.

"V mezidobí od rozhodování Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby do rozhodnutí zdejšího soudu byla provedena řada důkazů, vyslechnuto několik desítek svědků, zejména těch, kteří zakládali koluzní důvod vazby," uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Posledním zadrženým, který ve vazbě zůstává je tak pracovník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jehož žádost o propuštění z vazby Okresní soud zamítl ve středu. Vzhledem k rozhodnutí Krajského soudu má ale novou šanci, nyní je na dozorujícím státním zástupci Ivo Ištvanovi, zda platí rozhodnutí o propuštění i pro Pohůnka.

"Respektuji rozhodnutí o pominutí vazby, zatím jsem je od soudu neobdržel. Situaci pana Pohůnka vyhodnocujeme, dopoledne ještě proběhnou nějaké výslechy a odpoledne se rozhodneme," řekl Aktuálně.cz vrchní žalobce Ivo Ištvan. Rozhodnutí o propuštění z vazby podle něj nebude mít na další průběh vyšetřování vliv.

To potvrzuje i Krajský soud ve svém zdůvodnění. "Rozhodnutí krajského soudu se zabývalo pouze existencí vazebních důvodů a nikterak nepředjímá výsledek trestního řízení ve věci samé," vysvětluje mluvčí, podle které soud v krátké době soud doručí věznicím příkaz k propuštění obviněných.

Dvojí obvinění

Na rozdíl od verdiktu Nejvyššího soudu, který vyhověl stížnosti exposlanců ODS, nejde o žádné překvapivé rozhodnutí, které by konstatovalo nějaké pochybení o vazbě uvalené před měsícem. Dnešní rozhodnutí soudu tedy není výrokem o vině či nevině Nagyové a spol a nezakládá ani žádnou možnost žádat o odškodnění za vazbu.

Podobně soudy postupovaly například v případu exnáměstka z Ministersstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, který je podezřelý z korupce. I Šišku soud po několika týdnech z vazby propustil. Naopak u Davida Ratha ani po roce soudy neuznaly důvody pro ukončení vazby.

Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Petra Nečase Nagyová je podle policie v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí.

Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů a tím umožnili schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení.

Pohůnek je ve vazbě

Podle další části obvinění zneužila Vojenské zpravodajství k nezákonnému sledování manželky Petra Nečase.

Ve vazbě skončilo sedm z osmi obviněných. Bývalé poslance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vrchní státní zástupce na popud Nejvyššího soudu propustil už v úterý.

Posledním je pracovník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Ten stížnost proti vzetí do vazby nepodal. Před časem ale požádal o propuštění z vazby.

Ostravský okresní soud ve středu žádost zamítl s tím, že se musí počkat především na dokončení výslechů utajených svědků. Současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy