Soud podmínečně propustil tetu dětí z kauzy Kuřim

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 7. 2014 17:24
V případu dostala nejpřísnější trest, tedy 10 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Opava - Soud v Opavě podmíněně propustil ženu, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synovců.

Odsouzena byla k deseti letům vězení, což byl nejpřísnější trest v případu. Vězení, kde byla sedm let a dva měsíce, opustila ve čtvrtek dopoledne, řekla mluvčí opavské věznice Barbora Šumberová.

Na svobodě už je také matka týraných chlapců, o jejím propuštění soud rozhodl již v říjnu loňského roku. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. V celém případu byla odsouzena také Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. I ji soud v roce 2012 propustil. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Doživotní následky

Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život.

Děti, kterým je nyní 14 a 16 let, svěřil soud loni v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti.

 

Právě se děje

Další zprávy