Soud podmínečně propustil matku dětí v kauze Kuřim

ČTK ČTK
25. 10. 2013 13:05
Podle soudního znalce není žena na svobodě nebezpečná.
Foto: Attila Racek

Opava - Soud v Opavě rozhodl o podmínečném propuštění ženy, která byla uvězněna v kauze Kuřim za týrání synů. Podle soudního znalce není žena na svobodě nebezpečná.

Z devítiletého trestu si odseděla víc jak šest let. Zkušební dobu soudkyně stanovila na 5,5 roku. Žena se nesmí stýkat s dalšími odsouzenými, kromě sestry. S chlapci může být v kontaktu dále.

Rozhodnutí je už pravomocné. Státní zástupce se vzdal nároku na opravný prostředek. Odsouzená žena tak bude ještě kolem páečního poledne propuštěna. Před věznicí na ni čekali rodiče.

Propuštěna byla zadním vchodem, aby se vyhnula kontaktu s čekajícími novináři. Z areálu věznice odjela autem, které na ni čekalo. Mluvčí věznice uvedla, že toto nestandardní opatření schválil z bezpečnostních důvodů ředitel nápravného zařízení.

"V podobně mediálně známých případech se už tak v minulosti několikrát stalo," dodala.

Splnila všechny podmínky pro propuštění

"V takové rozhodnutí jsme doufali. Snažíme se vše dát opět do pořádku. Toto je další krůček, střípek do mozaiky. Chceme, aby rodina fungovala," řekla matka propuštěné krátce po ukončení soudního jednání.

Její dcera podle rozhodnutí soudu splnila všechny podmínky pro předčasné opuštění věznice. Vychovateli byla hodnocena jako vzorná odsouzená, dostala řadu výchovných odměn, pracovala a pravidelně mohla opouštět věznici.

V té době se v posledních dvou letech stýkala i se svými syny. Navíc prokázala, že po propuštění bude mít zázemí.

"Dva měsíce nyní budu bydlet u své sestry Gabriely (ta v kauze nebyla odsouzená). Po tuto dobu chci hledat podnájem. I nadále platí, že mám slíbenou práci," uvedla. Měla by pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.

Důležitou roli pro rozhodování soudu sehrály i posudky psychologa, psychiatra a probačního úředníka. "Pro společnost není na svobodě nebezpečná," řekl před soudem psychiatr Svatopluk Sedláček.

Podle něj netrpí žádnou duševní chorobou. Jeho kolega klinický psycholog dodal, že během pobytu ve vězení se odsouzená změnila. Už není tak snadno ovlivnitelná, dokáže vzdorovat silnějším jedincům a uvědomuje si, co způsobila.

Soudkyně ale stanovila řadu podmínek, které musí žena splnit. "Zkušební dobu jsme stanovili poměrně dlouhou. Především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu. Také s ohledem na délku nevykonaného trestu," uvedla soudkyně.

Během pobytu na svobodě musí propuštění spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny. Dál také musí chlapcům platit náhradu škody.

"Je ale povinna při sjednávání styku spolupracovat s orgánem sociální ochrany dětí. Navíc se musí podřídit výchově chlapců, kterou vedou její rodiče," uvedla soudkyně.

Kromě matky dětí byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla odsouzena Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama.

Škrlová je také na svobodě

Podle některých úvah byla Škrlová ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let.

V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Chlapce týrala skupina šesti lidí od léta 2006 do května 2007. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život.Nyní jim je 13 a 15 let, soud je svěřil do pěstounské péče prarodičů. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy