Soud: Pes nemá přednost před prací, žena ztratí podporu

Tomáš Fránek
9. 8. 2013 13:00
Ústavní soudci upřesnili definici "vážných důvodů" pro odmítnutí práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Brno - Lidé, kteří odmítají nabízenou práci s argumentem, že se doma musí starat o své zvíře a nemohou proto dojíždět desítky kilometrů, nemají nárok na žádnou pomoc od státu při hledání zaměstnání a mohou přijít o podporu.

V unikátním případu, který se dosud v Česku neřešil, o tom s definitivní platností rozhodli ústavní soudci. Odmítli stížnost Lenky Veverkové, kterou úřad práce vyřadil z databáze nezaměstnaných a sebral jí státní podporu právě proto, že kvůli svému psovi nechtěla nastoupit do práce, kterou ji stát zprostředkoval.

Ústavní soud tak potvrdil předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Verdikt pomůže k přesnější definici "vážných důvodů", o nichž hovoří zákon o zaměstnanosti.

Nechtěla dojíždění ani ubytovnu

O co v případu šlo? Žena dostala od úřadu práce nabídku na místo u firmy Penam v Prostějově. Při pohovoru ve firmě se zmínila, že nemůže dojíždět do práce, protože se stará o svého psa. Firma jí proto nabídla možnost bydlení na ubytovně - to však žena také odmítla s tím, že by tam nemohla mít psa s sebou. 

Úřad práce v Prostějově pak ženu vyřadil z evidence uchazečů o práci. Podle úředníků totiž mařila snahu státu pomoci jí při získání místa. Postup úřadu práce poté potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Žena však ministerstvo zažalovala. A zpočátku to vypadalo, že bude úspěšná. Městský soud v Praze totiž přirovnal starost o psa k opatrování dítěte a rozhodl, že žena neměla být z evidence vyřazena.

Takový názor pak ale zvrátil Nejvyšší správní soud. Starost o zvíře podle soudců nepatří mezi vážné důvody, na které se lidé podle zákona mohou odvolávat.

"Mezi vážné důvody, pro které mohou lidé pracovní místo odmítnout, nepatří nutnost péče o domácí zvířata a ani důvody špatné dopravní dostupnosti," rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.

Žena se ale nevzdala a obrátila se ještě na Ústavní soud. Uvedla, že došlo k porušení jejího práva na spravedlivý proces, soudy nehodnotily všechny její důkazy a argumenty. A Nejvyšší správní soud podle její stížnosti využil při svém verdiktu některé pasáže ze zákona o zaměstnanosti, který začal platit až poté, co byla žena vyřazena z evidence.

Senát Ústavního soudu vedený soudcem Vojenem Güttlerem (šlo o jeden z posledních případů tohoto uznávaného ústavního soudce, kterému v úterý 6. srpna vypršel mandát) a se soudcem zpravodajem Pavlem Rychetským (předsedou soudu) ale námitky ženy odmítl. A potvrdil, že o státní podporu při hledání zaměstnání přišla správně.

Šlo to nějak vyřešit

Důvod vedoucí k nepřijetí ženy do zaměstnání byl podle soudců vyjádřený dostatečně jasně a přesně - žena nebyla přijata kvůli péči o domácí zvířata. Podle záznamu sepsaného u společnosti Penam žena uvedla, že nemůže do práce dojíždět a nemůže přijmout ani nabídku firemního ubytování - nemohla by totiž mít u sebe svého psa.

Podle ústavních soudců je správné trvat na tom, že lidé, kteří chtějí pomoc od státu při hledání práce, musí jednoznačně plnit i svoje povinnosti. A mezi ně patří i snaha o odstranění všech překážek, které mohou v nástupu do práce bránit.

„Péče o psa tak mohla být alespoň po přechodnou dobu zabezpečena někým z příbuzných, spolužijící osobou, sousedem. S náležitou mírou invence a iniciativy by bylo možné vymyslet i řešení "nepříznivého" dopravního spojení. Sluší se však dodat, že je zcela běžné dojíždět za prací 30 až 50 minut denně, a to i v lokalitách, kde je nabídka práce velmi vysoká, kupříkladu v Praze," konstatovali soudci.

Ti sice potvrdili, že Nejvyšší správní soud využil některé citace ze zákona, který začal platit až po vyřazení ženy z evidence, u hlavních a nosných argumentů byly citace zákonů správné.

„Obecné soudy postupovaly v projednávané věci ústavně konformně, rozhodly předvídatelným způsobem a v souladu s ustálenou judikaturou," rozhodli ústavní soudci.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy