Soud odmítl zrušit výsledek loňského konkurzu na šéfa ÚSTR

ČTK ČTK
5. 8. 2015 21:14
O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů.
Adrian Portmann.
Adrian Portmann. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 ve středu zamítl žalobu švýcarského historika Adriana Portmanna proti výsledku loňského výběrového řízení na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). ČTK o tom informoval předseda Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslav Vodrážka.

Portmann, který neúspěšně kandidoval, označil řízení za podvodné a nezákonné. Chtěl, aby jeho výsledky soud prohlásil za neplatné. Proti dnešnímu rozhodnutí se podle Vodrážky odvolá.

"Soudkyně vyšla vstříc žalované straně a žalobu zamítla s tím, že není dán naléhavý právní zájem a že žalobce promeškal dvouměsíční lhůtu podle zákoníku práce, která je potřebná k podání návrhu na určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru. Soud se nezabýval věcným projednáním podané žaloby," uvedl Vodrážka. Portmann se podle něj odvolá, protože je mu odpíráno právo na spravedlivý soudní proces.

Šéfem ústavu se loni na jaře v konkurzu stal Zdeněk Hazdra. Proti Portmannově vyjádření o nezákonnosti konkurzu, diskriminaci kandidátů i podjatosti členů hlavní rady ústavu se ohradila její předsedkyně Emilie Benešová. Loni uvedla, že Portmann od začátku deklaroval, že pokud ho rada nezvolí ředitelem, podá žalobu proti výběrovému řízení.

Portmann proti konkurzu protestoval už dříve. Hned po jeho skončení prohlásil, že rada ústavu vyřazovala kandidáty nezákonně a žádal ji o nápravu. Rada ho ale nevyslyšela. Po výběrovém řízení podal k radě odvolání.

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů. Hazdru zvolila ve třetím kole konkurzu šestičlenná rada ústavu, získal nadpoloviční většinu hlasů.

Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát, a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. To však rada ústavu odmítla. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení.

 

Právě se děje

Další zprávy