Rada ÚSTR chce posoudit sporný případ oceněného odbojáře

ČTK ČTK
11. 3. 2015 19:25
Ministerstvo obrany ocenilo Michala Legdana na konci února za účast v odboji a odporu proti komunismu.
Milada Horáková (ilustrační foto).
Milada Horáková (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si vyžádala od vedení ústavu materiály ke spornému případu odbojáře Michala Legdana, který byl oceněn za činnost ve skupině Mstitelé Milady Horákové. Chce posoudit, jaké podklady odešly z ústavu a Archivu bezpečnostních složek na ministerstvo obrany a zda bylo rozhodnuto v souladu se zákonem.

Rada se na tom usnesla na středečním jednání. Ministerstvo obrany ocenilo Legdana na konci února za účast v odboji a odporu proti komunismu. Legdanova činnost však byla v médiích zpochybněna.

Archiv i ústav své radě poskytnou dokumenty k neveřejnému projednání. Podle člena rady Lukáše Jelínka je podstatné, aby se posoudila stanoviska obou institucí. Aby se vyloučilo poškozování oceňovaných osob.

Lidové noviny na konci února napsaly, že členové skupiny Mstitelé Milady Horákové tiskli letáky a organizovali sabotáže. Někteří z nich ale měli na svědomí také vloupání a vraždu důchodkyně. Legdan podle svého vyjádření o kriminální činnosti kolegů nevěděl. Deník zpochybnil význam Legdanovy protikomunistické činnosti, označil ji za marginální.

Ministerstvo obrany se proti článku ohradilo. Uvedlo, že vychází z neúplných a jednostranných informací. Legdana prý důkladně posoudili historici i právníci ministerstva nebo Ústavu pro studium totalitních režimů. Zároveň uvedlo, že Legdan se nepodílel na "aktivitách skupiny, které je možno posoudit jako zavrženíhodné" a ani o nich nevěděl.

Případ už prý posuzoval v roce 2012 člen rady ÚSTR Eduard Stehlík z pozice prvního náměstka ústavu, nyní pracuje na ministerstvu obrany. Ve středu uvedl, že se případem Legdana a celé skupiny podrobně zabýval. Legdan se podle něj na kriminální činnosti nepodílel a naplňoval literu zákona o třetím odboji. Rozhodnutí bylo prý složité. Ministerstvo obrany podle Stehlíka ale ocenilo Legdana a ne členy skupiny.

Je přesvědčen, že resort rozhodl podle zákona. Podle ředitelky ABS Světlany Ptáčníkové archiv rozhodnutí o udělení ocenění nevydává, vyjadřuje se pouze k překážkám k udělení a v tomto případě takovou překážku našel. Ministerstvo se v některých případech dotazuje ještě ústavu, a ten pak vyhotovuje odborné stanovisko s odpověďmi na konkrétní dotazy zaslané ministerstvem. Některé pracovníky ÚSTR rozhodnutí ministerstva podle informací ČTK překvapilo.

Ministerstvo obrany eviduje více než 4000 žádostí o osvědčení odbojářské činnosti, dosud ho přiznalo přes 800 žadatelům. Odmítlo naopak kolem 1300 lidí a v asi 330 případech řízení úřad zastavil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy