Soud: Bývalá Čunkova sekretářka vyšší odškodnění nedostane

ČTK ČTK
18. 3. 2015 14:23
Justice již dříve Urbanové přiznala právo na omluvu a odškodnění 80 000 korun, důvodem byly Čunkovy výroky na její adresu.
Marcela Urbanová
Marcela Urbanová | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Marcely Urbanové, někdejší sekretářky lidoveckého politika Jiřího Čunka a svědkyně v jeho trestní kauze.

Justice Urbanové přiznala právo na omluvu a odškodnění 80 000 korun, důvodem byly Čunkovy výroky na její adresu.

Žena se však domáhala mnohem vyššího odškodnění. ÚS její stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Nedostatečně zohledněná intenzita

Justice podle Urbanové dostatečně nezohlednila závažnost a intenzitu zásahu do jejích osobnostních práv a do práva na nerušený soukromý a rodinný život.

Podle ústavních soudců ale rozsudek stojí na jasných a srozumitelných úvahách.

Závěry ohledně výše peněžité náhrady jsou věcně i logicky obhajitelné, stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vladimírem Kůrkou.

Čunek už dříve omluvu Urbanové poslal, odškodnění zaplatil. Přesto i on podal ústavní stížnost, o které dosud ÚS nerozhodl.

Spor o omluvu navazuje na složitou a vleklou kauzu údajné korupce. Čunek čelil podezření, že jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.

Hlavní svědkyní byla právě někdejší sekretářka. Stíhání Čunka státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové pro křivou výpověď.

Žaloba na ochranu osobnosti

Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti. Za údajné zničení pověsti požadovala deset milionů korun a omluvu.

Taktéž si přála, aby soudy uložily Čunkovi povinnost zdržet se dalších vyjádření vůči její osobě. Krajský soud v Ostravě Urbanové přiznal omluvu a 80 000 korun.

Vrchní soud v Olomouci verdikt v podstatných bodech potvrdil, pouze rozšířil rozsah Čunkovy omluvy.

Čunek poškodil práva podřízené

Podle pravomocného rozsudku Čunek poškodil práva své bývalé podřízené některými tvrzeními v médiích a zveřejněním osobní korespondence.

Za největší zásah soudy považovaly to, že Čunek označil Urbanovou za lhářku.

Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale justice odmítla jako protiústavní.

Kauza nepotvrzené korupce na čas zmrazila politickou kariéru Čunka, který v letech 2006 až 2009 vedl KDU-ČSL. Nyní je senátorem a znovu také starostou Vsetína.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy