Soud: Bývalá Čunkova sekretářka vyšší odškodnění nedostane

ČTK ČTK
18. 3. 2015 14:23
Justice již dříve Urbanové přiznala právo na omluvu a odškodnění 80 000 korun, důvodem byly Čunkovy výroky na její adresu.
Marcela Urbanová
Marcela Urbanová | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Marcely Urbanové, někdejší sekretářky lidoveckého politika Jiřího Čunka a svědkyně v jeho trestní kauze.

Justice Urbanové přiznala právo na omluvu a odškodnění 80 000 korun, důvodem byly Čunkovy výroky na její adresu.

Žena se však domáhala mnohem vyššího odškodnění. ÚS její stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Nedostatečně zohledněná intenzita

Justice podle Urbanové dostatečně nezohlednila závažnost a intenzitu zásahu do jejích osobnostních práv a do práva na nerušený soukromý a rodinný život.

Podle ústavních soudců ale rozsudek stojí na jasných a srozumitelných úvahách.

Závěry ohledně výše peněžité náhrady jsou věcně i logicky obhajitelné, stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vladimírem Kůrkou.

Čunek už dříve omluvu Urbanové poslal, odškodnění zaplatil. Přesto i on podal ústavní stížnost, o které dosud ÚS nerozhodl.

Spor o omluvu navazuje na složitou a vleklou kauzu údajné korupce. Čunek čelil podezření, že jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.

Hlavní svědkyní byla právě někdejší sekretářka. Stíhání Čunka státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové pro křivou výpověď.

Žaloba na ochranu osobnosti

Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti. Za údajné zničení pověsti požadovala deset milionů korun a omluvu.

Taktéž si přála, aby soudy uložily Čunkovi povinnost zdržet se dalších vyjádření vůči její osobě. Krajský soud v Ostravě Urbanové přiznal omluvu a 80 000 korun.

Vrchní soud v Olomouci verdikt v podstatných bodech potvrdil, pouze rozšířil rozsah Čunkovy omluvy.

Čunek poškodil práva podřízené

Podle pravomocného rozsudku Čunek poškodil práva své bývalé podřízené některými tvrzeními v médiích a zveřejněním osobní korespondence.

Za největší zásah soudy považovaly to, že Čunek označil Urbanovou za lhářku.

Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale justice odmítla jako protiústavní.

Kauza nepotvrzené korupce na čas zmrazila politickou kariéru Čunka, který v letech 2006 až 2009 vedl KDU-ČSL. Nyní je senátorem a znovu také starostou Vsetína.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy