Brno - Advokáti nemusejí poskytovat exekutorům souhrnné informace o majetkových sporech svých klientů. Ústavní soud vyhověl stížnosti právníka, který dostal pokutu za to, že nevyšel exekutorovi vstříc.
Podle senátu se zpravodajkou Ivanou Janů jde takový výklad zákona proti smyslu povinné mlčenlivosti advokátů, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.
"Výklad provedený obecným soudem a soudním exekutorem představuje porušení práva na spravedlivý proces," uvedla Sedláčková.
Exekutor ve Frýdku-Místku žádal po advokátovi například údaje o probíhajících nebo skončených soudních, správních či jiných řízeních, ve kterých jeho klient vystupoval. Chtěl také vědět, zda muž podával přihlášky pohledávek do insolvenčních řízení, případně zda uzavíral splátkové kalendáře s dalšími dlužníky.
Žádost o poskytnutí součinnosti odůvodnil soudní exekutor tím, že procesní zastupování klienta v nalézacích řízeních je správou majetku ve smyslu exekučního řádu. Když mu advokát nevyhověl, dostal od Okresního soudu ve Frýdku-Místku pořádkovou pokutu 500 korun.
Ústavní soud se postavil na stranu advokáta. Zvolený výklad by v konečném důsledku vedl k tomu, že by právník musel sdělovat veškeré informace o nesouvisejících nalézacích, exekučních a insolvenčních řízeních, v nichž hájil majetkové zájmy klienta.
"Vyřčení souhlasu s uvedeným závěrem by do budoucna naprosto popřelo smysl existence povinnosti advokáta k mlčenlivosti," uvedla Sedláčková. Plné znění nálezu zatím soud nezveřejnil.