Sotva začne práce, Češi už myslí na volno. Nejčastěji hledají dovolenou v pondělí ráno

Jakub Zelenka Jan Kočenda, Jakub Zelenka
15. 7. 2017 19:59
První pracovní den v týdnu vyvolává u Čechů myšlenky na dovolenou. Právě v pondělí nejčastěji usedají k internetu a snaží se najít nejvhodnější místo pro své letní prázdniny. Ukazují to data společnosti Google i cestovních kanceláří. V poslední době lidé preferují spíše kratší dovolené než jednu dlouhou. Pro pořádný odpočinek se však doporučuje dvoutýdenní volno.
Foto: Česká televize

Praha - Po víkendu řada Čechů nemyslí na pracovní povinnosti, ale na dovolenou - tu si totiž vybírají nejčastěji v pondělí ráno. Ukazují to data společnosti Google i cestovních kanceláří.

Pomocí nasbíraných dat z vyhledávačů je možné rekonstruovat, jak se při vyhledávaní dovolené Češi chovají. Nutkání najít si nejlepší destinaci pro letní dovolenou přichází nejčastěji v první části týdne od deváté hodiny ranní, kdy lidé absolvují například první pracovní poradu či schůzku.

Takové chování má podle odborníků svou logiku. "Lidé přijdou v pondělí do práce, všechno se na ně hrne a volno je v nedohlednu. Proto zapínají internet a hledají dovolenou. V pátek motivace odpočinout si naopak klesá, protože cítí, že je před nimi celý víkend," vysvětluje psycholog a personální kouč Tomáš Vašák.

Největší zájem u evropských destinací je podle dat o Itálii, mezi městy je v tuzemsku zase oblíbená Vídeň. "Rozhoduje cena v souvislosti s kvalitou a samozřejmě záleží také na vlastní zkušenosti nebo doporučení přátel," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Právě do Itálie nebo do Chorvatska cestují Češi za mořem nejčastěji.

Organizování dovolené je podle Papeže v rodinách a párech nejčastěji doménou žen. To ukazují mimo jiné i data společnosti Student Agency, podle nichž vyhledávají dovolenou ženy v 58,4 procenta případů.

Data Googlu dále prozrazují, že při vyhledávání se nejvíce Češi zaměřují na místa, kde by mohli trávit dovolenou (63,6 procenta), poté následuje hledání hotelů (18,2 procenta) a letenek (6,9 procenta).

V České republice vládne trend zkracování dovolených. Před deseti lety lidé cestovali na 14denní pobyty, pět let zpátky to bylo už jen 10 dní a v poslední době jsou nejčastější týdenní pobyty. "Neznamená to, že by zkracovali dovolenou z ekonomických důvodů, ale rozdělí si své volné dny na dvě až tři dovolené," vysvětlil Papež.

Podle Vašáka je ale delší dovolená pro pořádný odpočinek vhodnější. "Přepnutí z pracovní nálady do té dovolenkové může trvat několik dní. Krátká dovolená není vhodná, protože se člověk sotva uvolní, a už pomalu začíná balit," řekl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy