Soláry v ptačí rezervaci u Moldavy úřad povolil nezákonně, potvrdil definitivně soud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2016 13:43
Městský úřad v Duchcově povolil stavbu fotovoltaické elektrárny v chráněné oblasti u Moldavy v Krušných horách nezákonně. Definitivně to potvrdil Nejvyšší správní soud. Elektrárnu postavila firma Talwin, ve které měl v době výstavby podíl odsouzený exsenátor Alexandr Novák.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil, že povolení k výstavbě solární elektrárny v chráněné krušnohorské oblasti v Moldavě úředníci vydali nezákonně. Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu už není odvolání.

Informovala o tom Kancelář veřejného ochránce práv. Někdejší ombudsman Pavel Varvařovský podal v roce 2012 kvůli solárům v ptačí rezervaci vůbec první a zatím jedinou žalobu ve veřejném zájmu. 

Elektrárna je v provozu od roku 2010. Povolení ke stavbě vydal Městský úřad v Duchcově. Nejvyšší správní soud před týdnem odmítl kasační stížnost městského úřadu a potvrdil, že k vydání povolení chyběly požadované výjimky a souhlasy, které stavba v chráněné přírodní oblasti vyžaduje.

"Fotovoltaická elektrárna byla navíc umístěna v nezastavěném území, pro které neexistoval schválený územní plán, čímž rovněž došlo k porušení stavebního zákona," doplnila mluvčí současné ombudsmanky Anny Šabatové Iva Hrazdílková. Povolením elektrárny by se teď duchcovský úřad měl zabývat znovu. 

Jediný člen představenstva firmy Talwin Ahmad Raad se zatím k verdiktu soudu nechtěl vyjadřovat. "Nemám vám co říct. Pro mě je to nová informace," řekl Aktuálně.cz.

Za chybné rozhodnutí dostaly podmínku dvě duchcovské úřednice. Minulý týden jejich trest definitivně potvrdil Nejvyšší soud. Bývalá vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková i její tehdejší zástupkyně Lenka Brejchová dostaly za zneužití pravomoci šestiměsíční tresty s ročním podmínečným odkladem.

"Až dostaneme rozhodnutí soudu, tak se s ním bude muset stavební úřad vypořádat," řekla tajemnice Městského úřadu Duchcov Renata Kounovská. "Samozřejmě to asi budeme konzultovat s krajským úřadem, ale v současné době nemohu odpovědět na to, jak bude stavební úřad dál postupovat. Rozhodnutí soudu ještě nemáme," uvedla.

Podle Hrazdílkové NSS potvrdil, že k povolení výstavby fotovoltaické elektrárny chyběly zákonem požadované výjimky a souhlasy z oblasti ochrany životního prostředí. Povolení neexistovala ke dni vydání rozhodnutí o umístění a povolení stavby v roce 2009, vlastník elektrárny je nemá ani v současnosti, stavba je přitom od roku 2011 v trvalém provozu, doplnila Hrazdílková.

Elektrárnu u Moldavy postavila chomutovská firma Talwin, v níž měl v době výstavby podíl odsouzený bývalý senátor Alexandr Novák. Dnes většinu firmy vlastní společnost Lombaroy zapsaná na Kypru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy