Solárníkům se otevírá cesta ke dvěma miliardám korun

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
24. 1. 2014 10:30
Energetický regulační úřad vrátil licence bratrům Zemkovým, navzdory vyšetřování
Solární panely v Číně.
Solární panely v Číně. | Foto: Reuters

Praha/Jihlava - Energetický regulační úřad Aleny Vitáskové rozhodl o vrácení licencí pro solární parky patřící synům chomutovského miliardáře Zdeňka Zemka.

Solárníkům úřad licenci vrátil i přes to, že Zdeněk Zemek mladší, majitel elektrárny Zdeněk Sun, v případu podvodného udělení licence figuruje jako obžalovaný.

"Energetický regulační úřad dospěl k názoru, že žadatelé Saša-Sun a Zdeněk-Sun splnili všechny zákonné podmínky potřebné pro udělení licence, a proto jim licence byla udělena ke dni 31. 12. 2010. Toto rozhodnutí nabylo právní moc dne 20. ledna 2014," informoval úřad v tiskové zprávě.

Verdikt úřadu ještě musí stvrdit správní soud, který se vydáním licencí také zabývá, protože o jejich udělení jsou pochybnosti a vyšetřuje je také policie.

O obnovení licence pro elektrárny bratří Zemků informoval na svém webu týdeník Euro již o den dříve s odvoláním na zdroje blízké miliardáři Zdeňku Zemkovi, otci majitelů elektráren.

Soud s předsedkyní

Kromě správního řízení o odebrání licence, které nyní skončilo, probíhá navíc také trestní řízení.

Kvůli údajnému podvodu při vydávání licencí pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun je obviněno celkem devět lidí včetně předsedkyně regulačního úřadu Aleny Vitáskové a již jmenovaného Zdeňka Zemka mladšího. Podle policie šéfka úřadu kryla svou podřízenou, která zastavila řízení o odebrání licence.

Sama licence byla přitom podle policie vystavena na základě zfalšované revizní zprávy z 31. prosince 2010 - tedy posledního dne, kdy platily oproti dnešku dvojnásobné výkupní ceny solární energie. Elektrárna by se podle žaloby na Vitáskovou mohla do skutečného provozu zapojit až na jaře 2011.

Vitásková stane před soudem pravděpodobně již v únoru.

Jeden falzifikát je v pořádku

Regulační úřad v tiskové zprávě vysvětluje, proč byla licence Zemkovým vrácena. Zfalšovaná revizní zpráva s padělaným razítkem a podpisem revizního technika, na základě které byla licence vydána, prý vadu nezpůsobila.

"... každý krok učiněný v tomto řízení byl důsledně konzultován, jak po stránce právní, tak i se soudními znalci po stránce technické. V průběhu žádosti o udělení licence byl předložen jeden nepravdivý důkaz (revizní zpráva), ale tento bez dalšího nezpůsobil vadu vydání licence," píše v tiskové zprávě ERÚ. 

Úřad měl prý k dispozici řadu dalších, tentokrát již pravdivých revizních zpráv. "Platí, že důkazy se posuzují jak jednotlivě, tak ve vzájemné souvislosti, a v tomto případě byly předloženy i další obdobné pravdivé důkazy (revizní zprávy), které tento nepravdivý důkaz následně vyloučily," tvrdí ERÚ.

Avšak důkazů proti vydání licence bylo daleko více než jediná zfalšovaná revizní zpráva.

Stížnost do Bruselu

Jak již dříve uvedl deník Insider, žalobce Radek Mezlík, který vede trestní řízení proti Vitáskové, v listopadu regulační úřad vyzval, aby nahlédl do spisu, který je proti předsedkyni ERÚ veden. 

V dopise úřadu vyjmenoval asi desítku důkazů, které ve správním řízení neměl ERÚ k dispozici a které by podle něj usnadnily úřadu jeho rozhodnutí v licenčním řízení. Z pátečního vyjádření ERÚ však vyplývá, že do spisu pravděpodobně nenahlédl.

"Energetický regulační úřad je samostatně rozhodující správní orgán, který je nezávislý na ostatních orgánech veřejné správy. Nemůže tedy přijímat pokyny nebo příkazy od třetích osob," napsal ERÚ v narážce na Mezlíkovu nabídku. 

Úřad navíc Mezlíkův dopis považoval za nepřípustný zásah do svých pravomocí a na žalobce podal stížnost k Evropské komisi a podnět na Nejvyšší státní zastupitelství.

"Nejvyšší státní zastupitelství z podnětu předsedkyně ERÚ můj postup přezkoumalo a neshledalo v něm pochybení," uvedl Mezlík pro deník Aktuálně.cz s tím, že výsledek licenčního řízení ze své pozice nemůže komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy