Praha - Generální ředitelství státní služby začne podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) od ledna fungovat i přes obstrukce opozice při projednávání novely služebního zákona. Původní norma, která tuto instituci zavádí, bude totiž účinná od roku 2015.
Vláda si za svou novelou stojí, od generálního ředitelství neustoupí. Opoziční TOP 09 a Starostové a ODS chtějí schvalování novely blokovat, dokud koalice nepřistoupí na jejich požadavky. Žádají mimo jiné právě zrušení generálního ředitelství.
Zákon už je platný. Podle schválené legislativy je účinný od ledna, zdrží se jen novely. Nezabrání se tedy účinnosti a vzniku generálního ředitelství.
"Těžko si lze představit, že generální ředitelství zrušíme bez toho, aby se zákon rozpadl," uvedl premiér. Podle něj má generální ředitel státní služby klíčovou roli. Jeho funkční období se nekryje s obdobím vlády. Má "odstiňovat politické tlaky" a být překážkou "politicky motivovaných personálních změn", podotkl Sobotka. S opozicí chce podle něj koalice o jejích připomínkách jednat, vydírat se prý ale nenechá.
Blokování jako mediální bublina
Sobotka podotkl, že nerozumí postupu TOP 09 a ODS a jejich obstrukcím. Podle něj v opozici selhávají, označil jejich blokování normy za mediální bublinu. "Zákon už je platný. Podle schválené legislativy je účinný od ledna, zdrží se jen novely. Nezabrání se tedy účinnosti a vzniku generálního ředitelství," uvedl premiér.
Proti čtveřici požadavků opozičních stran se ve čtvrtek postavila také platforma Rekonstrukce státu, která přijetí služebního zákona dlouhodobě prosazuje. "Ultimativní požadavky ODS a TOP 09 podrývají základní principy zákona a jejich přijetí by zákon učinilo zbytečným," napsalo sdružení v tiskové zprávě. Zároveň podotklo, že i současný vládní návrh by měl být dopracován.
Sobotka ve čtvrtek pokračoval v návštěvách členů své vlády. Byl u ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle něj měl šéf legislativců rekordně krátký čas na přípravu novely, za kterou si "vláda pevně stojí". Pokud by předloha nebyla přijata, může to ohrozit pověst ČR i její ekonomické zájmy a čerpání peněz z EU, tvrdí premiér.
Podle Dienstbiera je generální ředitel "stavebním kamenem" a nástrojem k odpolitizování státní správy. O pozměňovacích návrzích, které k normě padly, by měl s opozicí jednat vyjednávací tým. Dienstbier je jeho členem.