Česko po útocích zesílilo kontroly, premiér svolal jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2015 17:39
Bohuslav Sobotka svolal na neděli předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Reagoval tak na páteční teroristické útoky v Tunisku, Francii a Kuvajtu. Česko také zesílilo kontroly na některých místech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Darney (Francie) - Premiér Bohuslav Sobotka na nedělní večer svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Mělo by vyhodnotit opatření proti nelegální migraci a zabývat se bezpečnostní situací v České republice po pátečních atentátech ve Francii a Tunisku. Oznámil to v sobotu mluvčí vlády Martin Ayrer.

Opuštěná cihelna u srbského města Subotica je asi 10 km od maďarských hranic. Je to oblíbené dočasné tábořiště běženců, kteří se pokoušejí proniknout do EU takzvanou západobalkánskou cestou.
2:20
Opuštěná cihelna u srbského města Subotica je asi 10 km od maďarských hranic. Je to oblíbené dočasné tábořiště běženců, kteří se pokoušejí proniknout do EU takzvanou západobalkánskou cestou. | Video: Ondřej Formánek, Michaela Danelová

Česká republika posílila kontroly zaměřené na odhalování nelegálních běženců od minulého čtvrtka, policie se soustřeďuje na vlaky a silnice hlavně na jihu Čech a Moravy a na Vysočině.

V posledních dvou týdnech byl počet odhalených migrantů zhruba trojnásobný oproti tomu, co bylo předtím obvyklé. Evropská unie nyní čelí zvýšenému přílivu migrantů zejména přes Itálii a Řecko, kteří často směřují dál na sever.

Po pátečních teroristických útocích v Tunisku a Kuvajtu a útoku ve Francii, které si celkem vyžádaly desítky životů, zesílilo Česko bezpečnostní kontroly.

Opatření se týkají některých ambasád, pražského letiště a českých působišť americké firmy Air Products napadené ve Francii.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nicméně uvedl, že nemá informace o hrozbě útoku v Česku. Opatření zavedená v pátek podle něj potrvají určitě do neděle. Poté se vyhodnotí, zda budou pokračovat.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy