Konečně se kopne do země. Sobotka slíbil nové silnice a chválil vládu za nízkou nezaměstnanost

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2016 13:42
Předseda vlády Bohuslav Sobotka oznámil před Vánoci deset priorit, kterým se chce se svou vládou věnovat v roce 2017. Na prvním místě jmenoval hospodářský růst, spojený s čerpáním evropských dotací, na druhém výstavbu dalších úseků dálnic, na třetím pak zákon o sociálním bydlení.
Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha – Do bilancování uplynulého roku se před Vánoci pustil premiér Bohuslav Sobotka, který zároveň nastínil hlavní priority své vlády pro rok příští. Nejvíce naspěch podle něj budou mít ti ministři, kteří využívají evropské dotace. Sobotka se přitom ze všeho nejvíc zaměřuje na ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka, kterého kritizuje za pomalé čerpání peněz i stavbu nových silnic. Právě tyto dvě oblasti přitom premiér ve středu jmenoval mezi nejdůležitějšími úkoly vlády.

"Rok 2017 rozhodne o tom, jak budeme celkově úspěšní v čerpání evropských peněz v letech 2014 až 2020. Bude to absolutně klíčový rok pro všechny ministry, kteří mají evropské fondy, priorita číslo jedna," prohlásil Sobotka s tím, že to všem ministrům zdůrazňoval i při jejich letošním posledním zasedání. "Jde o pracovní místa, o hospodářský růst a modernizaci. Když využijeme tyto peníze, tak podpoříme technologické změny i zaměstnanost," uvedl premiér a upozornil, že bude s ministry každý měsíc vyhodnocovat, jak peníze čerpají.

Za druhou prioritu Sobotka označil výstavbu silnic. Podle něj se letos dělaly přípravné práce, například se dokončovaly projekty a vykupovaly pozemky. "V tuto chvíli je už ale třeba, aby byla vydaná stavební povolení a začalo se stavět. Rok 2017 by měl být rokem, kdy se kopne do země," avizoval Sobotka. Jmenoval i klíčové stavby: dva úseky D11 a D35, tři úseky D6, stejně jako dálnice D3 kolem Českých Budějovic.

Sobotka také zdůraznil, že vláda má v úmyslu dál zvyšovat platy, například zdravotním sestrám a lékařům. Vyšší nemocenskou by měli dostávat dlouhodobě nemocní a od roku 2018 by se měla opět zvednout minimální mzda. Je také třeba dokončit zákony o sociálním bydlení, o bezplatné právní pomoci a také o neziskových zdravotnických zařízeních, dodal premiér.

Po letech zvyšujeme minimální mzdu, pochvaloval si Sobotka

Ještě než začal Sobotka mluvit o prioritách vlády pro příští rok, pochvaloval si, jak se vládě i zemi dařilo v letošním roce.

"Je zřejmé, že naše vláda přinesla České republice politickou stabilitu, která pomáhá ekonomice země, pomáhá zvyšovat kredit České republiky i vůči našim partnerům," uvedl předseda vlády, který si pochvaloval také sociální stabilitu. "Všechny velké změny, které vláda prosadila, byly v zásadě prosazené po dohodě se sociálními partnery," tvrdil Sobotka a kvitoval také to, že Česko má v EU vůbec nejnižší nezaměstnanost.

Vyjádřil spokojenost nad tím, že se daří zvyšovat průměrná mzda v Česku a tím i životní úroveň. Upozornil také na zvýšení minimální mzdy v letošním roce na 9200 korun a od nového roku na 11 tisíc korun. "Doháníme zpoždění, protože řadu let se u nás minimální mzda nezvyšovala, předehnaly nás i země jako Polsko, Slovensko, Maďarsko a celá řada dalších," podotkl.

Vláda růst nevyužívá, kritizuje opozice

Podle předsedy ODS Petra Fialy však vládě chybí vize pro příští rok, peníze z daní jen utrácí a nevyužívá ekonomicky úspěšné období. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak míní, že priority kabinetu jsou ve skutečnosti jiné, než které Sobotka prezentoval. Kalousek řekl, že vláda hlavně utrácí na nové státní zaměstnance, rostoucí sociální dávky a rostoucí dotace vybraným podnikatelským skupinám.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) sdělil, že lidovci vidí priority i v dalších oblastech. "Pro KDU-ČSL je důležitá bezpečnost, podpora pracujících rodičů, investice do vědy, výzkumu a vzdělávání, do infrastruktury, digitalizace a podpora citlivých odvětví, jako je zemědělství," napsal Bělobrádek v tiskové zprávě.

Fiala ve vystoupení předsedy vlády postrádal představení směru a vize, kterou by chtěl v příštím roce naplňovat. "Vláda růst nevyužívá ke zlepšení našeho vzdělávání, zkvalitnění fungování veřejné správy a odstranění zbytečné byrokracie," uvedl v tiskovém prohlášení. Vláda podle něj peníze vybrané na daních jen utrácí a zvětšuje stát nabíráním úředníků. "Občané žádné zlepšení služeb necítí," dodal Fiala.

Také předseda TOP 09 Kalousek si myslí, že vláda nevyužila dobrou ekonomickou situaci k zásadním změnám, aby zajistila dlouhodobou udržitelnost a konkurenceschopnost ekonomiky. "Všichni víme, že bez zásadních změn ve zdravotním pojištění není dlouhodobě udržitelná úroveň zdravotního systému, na kterou jsme zvyklí," řekl. Vláda se podle něj dívá jen do října 2017, kdy by se měly konat volby. "Prostě po nás potopa," řekl Kalousek.

Ze schváleného rozpočtu na příští rok lze vyčíst jiné priority, než o kterých hovořil Sobotka, míní předseda TOP 09. "Skutečné priority vlády jsou prostředky na nové státní zaměstnance, rostoucí sociální dávky a rostoucí dotace vybraným podnikatelským skupinám," uvedl Kalousek. Narážel tím pravděpodobně na skupinu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy