Sněmovní asistenti dostanou přidáno, poslanci si zvedli příspěvky o čtyři tisíce

Martin Ťopek Martin Ťopek
26. 11. 2018 10:35
O čtyři tisíce korun se od ledna zvednou příspěvky na asistenty poslanců. Po dvou letech se tak částka zvedna na 49 tisíc korun. Změnu iniciovali zástupci pirátů v rozpočtovém výboru.
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany | Foto: Radek Vebr

"Myslíme si, že když v celé státní sféře stoupají platy, tak by měly stoupnout i asistentům," uvedl pro Aktuálně.cz místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (piráti). 

Podle něj dva roky "zamrzlé" příspěvky na asistenty způsobovaly problémy s udržením dostatečné odborné kvality asistentů. "Hlasovali pro to úplně všichni," dodal Ferjenčík. Na zvýšení příspěvku na asistenty upozornil deník MF Dnes.

Poslanci mohou dát celých 49 tisíc korun jednomu člověku, nebo částku rozdělit mezi více asistentů. U dvou stovek poslanců vyjde navýšení o 4000 korun na 9,6 milionu korun ročně. 

Kromě toho mohou poslanci čerpat další prostředky, které souvisejí s výkonem volené funkce. Například reprezentační příspěvek je 11 300 korun, na přechodné ubytování v místě výkonu funkce mohou poslanci čerpat až 20 500 korun měsíčně. Na odborné a administrativní práce pak mohou inkasovat až 17 548 korun. 

Piráti se před dvěma týdny postavili proti růstu platů poslanců o dvacet procent. Kvůli tomu si společně s SPD vynutili mimořádnou schůzi sněmovny. Na ní odhlasovali, že platy poslanců vzrostou o devět procent na 82 400 korun hrubého. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy