Sněmovní asistenti dostanou přidáno, poslanci si zvedli příspěvky o čtyři tisíce

Martin Ťopek Martin Ťopek
26. 11. 2018 10:35
O čtyři tisíce korun se od ledna zvednou příspěvky na asistenty poslanců. Po dvou letech se tak částka zvedna na 49 tisíc korun. Změnu iniciovali zástupci pirátů v rozpočtovém výboru.
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany | Foto: Radek Vebr

"Myslíme si, že když v celé státní sféře stoupají platy, tak by měly stoupnout i asistentům," uvedl pro Aktuálně.cz místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (piráti). 

Podle něj dva roky "zamrzlé" příspěvky na asistenty způsobovaly problémy s udržením dostatečné odborné kvality asistentů. "Hlasovali pro to úplně všichni," dodal Ferjenčík. Na zvýšení příspěvku na asistenty upozornil deník MF Dnes.

Poslanci mohou dát celých 49 tisíc korun jednomu člověku, nebo částku rozdělit mezi více asistentů. U dvou stovek poslanců vyjde navýšení o 4000 korun na 9,6 milionu korun ročně. 

Kromě toho mohou poslanci čerpat další prostředky, které souvisejí s výkonem volené funkce. Například reprezentační příspěvek je 11 300 korun, na přechodné ubytování v místě výkonu funkce mohou poslanci čerpat až 20 500 korun měsíčně. Na odborné a administrativní práce pak mohou inkasovat až 17 548 korun. 

Piráti se před dvěma týdny postavili proti růstu platů poslanců o dvacet procent. Kvůli tomu si společně s SPD vynutili mimořádnou schůzi sněmovny. Na ní odhlasovali, že platy poslanců vzrostou o devět procent na 82 400 korun hrubého. 

 

Právě se děje

Další zprávy