Sněmovní asistenti dostanou přidáno, poslanci si zvedli příspěvky o čtyři tisíce

Martin Ťopek Martin Ťopek
26. 11. 2018 10:35
O čtyři tisíce korun se od ledna zvednou příspěvky na asistenty poslanců. Po dvou letech se tak částka zvedna na 49 tisíc korun. Změnu iniciovali zástupci pirátů v rozpočtovém výboru.
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany
Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany | Foto: Radek Vebr

"Myslíme si, že když v celé státní sféře stoupají platy, tak by měly stoupnout i asistentům," uvedl pro Aktuálně.cz místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (piráti). 

Podle něj dva roky "zamrzlé" příspěvky na asistenty způsobovaly problémy s udržením dostatečné odborné kvality asistentů. "Hlasovali pro to úplně všichni," dodal Ferjenčík. Na zvýšení příspěvku na asistenty upozornil deník MF Dnes.

Poslanci mohou dát celých 49 tisíc korun jednomu člověku, nebo částku rozdělit mezi více asistentů. U dvou stovek poslanců vyjde navýšení o 4000 korun na 9,6 milionu korun ročně. 

Kromě toho mohou poslanci čerpat další prostředky, které souvisejí s výkonem volené funkce. Například reprezentační příspěvek je 11 300 korun, na přechodné ubytování v místě výkonu funkce mohou poslanci čerpat až 20 500 korun měsíčně. Na odborné a administrativní práce pak mohou inkasovat až 17 548 korun. 

Piráti se před dvěma týdny postavili proti růstu platů poslanců o dvacet procent. Kvůli tomu si společně s SPD vynutili mimořádnou schůzi sněmovny. Na ní odhlasovali, že platy poslanců vzrostou o devět procent na 82 400 korun hrubého. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy