Sněmovna schválila poslancům cesty do ciziny. Nepál i Kuba prošla, Austrálie ne

ČTK ČTK
16. 12. 2015 16:34
Vedení Sněmovny schválilo zahraniční cesty sněmovních výborů na příští rok. Neuspěl pouze školský výbor s plánem navštívit Austrálii, tato cesta by byla příliš drahá. Na cesty výborů má Sněmovna pro příští rok vyčleněno 12,5 milionu korun, což je zhruba stejně jako letos. Na veškeré zahraniční cesty má Sněmovna 29,5 milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Sněmovní organizační výbor schválil záměry zahraničních cest sněmovních výborů na příští rok. Neuspěl pouze školský výbor s plánem navštívit Austrálii. Jak novinářům řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), tato cesta by byla příliš drahá. Na cesty výborů má Sněmovna pro příští rok vyčleněno 12,5 milionu korun, což je zhruba stejně jako letos. Na veškeré zahraniční cesty má Sněmovna 29,5 milionu korun.

Hamáček připomněl, že o cestě do Austrálie se debatovalo už loni. "A argumenty byly stejné: vysoké náklady, protože takto, jak to bylo navrženo, tak náklady na cestu tohoto výboru patřily k nejvyšším v rámci té tabulky jednotlivých výborů," řekl. Předpokládá, že výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu předloží návrh na jinou cestu.

Ostatní výbory se svými záměry uspěly. Například hospodářský výbor plánuje navštívit USA, petiční výbor má v plánu navštívit Kubu a zahraniční výbor chce navštívit Brazílii. Mandátový a imunitní výbor chce vycestovat do Chorvatska. Kontrolní výbor by měl vycestovat do Japonska a ústavně právní výbor do Nepálu.

Výbor pro sociální politiku by měl jet mimo jiné do Chile. Během cesty, jejíž náklady by se mohly pohybovat kolem 650 000 korun, chce v této jihoamerické zemi jednat například o tamním důchodovém systému.

"Postupovali jsme podle stejné metodiky jako v minulých letech. To znamená: výbory daly své priority, ty byly konzultovány s ministerstvem zahraničních věcí, poté byly upraveny tak, aby se neopakovaly cesty do jednotlivých zemí, aby ta naše přítomnost byla rovnoměrně rozložena," popsal Hamáček. Například cesta výboru pro životní prostředí do Senegalu byla podle něj konzultována s ohledem na budoucí českou rozvojovou pomoc.

Organizační výbor zvažoval i bezpečnostní rizika. "Vždy ta cesta je koordinována s naším zastupitelským úřadem a v případě, že by došlo ke zhoršení bezpečnostní situace v jakékoli destinaci, tak bychom zvažovali, zda tu cestu uskutečnit, či zda přijmout nějaká opatření," uvedl předseda Sněmovny.

Dnes se schvalovaly záměry cest. Jednotlivé konkrétní cesty pak během roku ještě schvaluje organizační výbor.

 

Právě se děje

Další zprávy