Sluneční elektrárny na poli jsou zvěrstvo, zakážeme je

Pavel Baroch
13. 8. 2010 6:00
Ministři chtějí, aby se fotovoltaické panely montovaly jen na domy
Sem už příště ne
Sem už příště ne | Foto: Jan Langer

Praha - Stavbám nových slunečních elektráren na polích a na dalších zemědělských pozemcích má být už brzy konec.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa uvedl, že spolu se svými vládními kolegy z ministerstva průmyslu a životního prostředí Martinem Kocourekm a Pavlem Drobilem připravuje opatření, aby se od nového roku už fotovoltaické panely na zemědělské půdě nesměly stavět.

"Chceme to zvěrstvo zastavit," řekl Fuksa, který by raději více využíval bioplynové stanice.

Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla připomněl, že ministerstvo průmyslu právě dokončilo návrh nového zákona o zdrojích energie, který řeší i to, kde by nové fotovoltaické elektrárny nesměly být instalovány.

Zákaz i pro protihlukové stěny?

Sequens upozornil, že návrh je příliš přísný a nezakazuje pouze instalaci penelů na polích, ale třeba také na skládkách, na samostatně stojících kravínech nebo protihlukových stěnách.

"Tam ale přece fotovoltaické panely nikomu nevadí," řekl Aktuálně.cz Sequens, který byl i členem Pačesovy energetické komise.

Sequens uznává, že regulace solárních elektráren na polích je potřeba, ale spolu s dalšími sdruženími chce dosáhnout takové změny nového zákona, aby úřady nebránily instalaci panelů třeba právě na protihlukové stěny. V Německu je to tak podle Sequense běžné.

Úřad nové sluneční elektrárny zakázal (přechodně)

Také Česká průmyslová fotovoltaická asociace je zastáncem solárních panelů na střechách domů. Na začátku roku ovšem Energetický regulační úřad vyhlásil přechodný stop-stav pro nové sluneční elektrárny. Toto rozhodnutí se týká i panelů na střechu.

Foto: Jan Langer

Úřad to odůvodňuje tím, že živelný rozvoj sluneční a větrné energetiky by mohl způsobit energetický kolaps. Než budou stanovená přesnější pravidla pro provoz obnovitelných zdrojů, nehodlá tento zákaz zrušit.

Od nového roku úřady také plánují radikální snížení výkupních cen slunečního proudu.

Chceme půdu víc chránit

Zákaz stavět na polích další fotovoltaické elektrárny je součást snahy nové vlády více chránit půdu před další zástavbou.

"Byli bychom neradi, aby další zemědělská půda byla zabírána pro to, aby na ní někdo stavěl pole fotovoltaických článků, ale i větrných elektráren," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Kromě slunečních elektráren chce kabinet výrazně omezit zábor půdy například pro stavbu nových obřích skladů v okolí Prahy. Hodlá proto výrazně zvýšit poplatky za vyjmutí pozemků z půdního fondu.

Z přírody zmizí denně 15 hektarů půdy

V posledních letech totiž nabralo zabetonovávání české krajiny neuvěřitelnou rychlost. Každý den totiž zmizí na 15 hektarů zemědělské půdy, plocha více než tří Václavských náměstí.

"Chceme zpřísnit podmínky pro vyjmutí pozemků z půdního fondu," řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa, který si ochranu půdy stanovil jako jednu z priorit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy