Gašparovič zamíří do Česka naposledy jako prezident

ČTK ČTK
23. 5. 2014 12:31
Gašparovič se při své poslední státní návštěvě Česka setká s prezidentem Zemanem i premiérem Sobotkou.
Ivan Gašparovič s Milošem Zemanem na Slovensku.
Ivan Gašparovič s Milošem Zemanem na Slovensku. | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Praha - Na státní návštěvu České republiky přijede na počátku příštího týdne slovenský prezident Ivan Gašparovič, který v červnu končí ve funkci.

V Praze se setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem a s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je mezi bývalými federálními partnery zvykem, že slovenští prezidenti po zvolení a na závěr svého mandátu navštěvují Česko. Gašparoviče po deseti letech v čele Slovenska v polovině června v úřadu vystřídá vítěz březnových prezidentských voleb, podnikatel a filantrop Andrej Kiska.

V úterý bude Gašparovič na Pražském hradě jednat se Zemanem. Slovenský prezident spolu s manželkou poté navštíví katedrálu sv. Víta a večer se na jejich počest na Hradě koná státní večeře.

Ve středu uctí Gašparovič se Zemanem památku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše položením věnců k jeho soše u Černínského paláce. K pracovnímu obědu se sejde s premiérem Sobotkou.

Gašparovič byl naposledy v Praze na konci dubna, kdy se spolu s dalšími hlavami států a vysokými představiteli zemí střední a východní Evropy zúčastnil summitu k pátému výročí fungování projektu Východního partnerství Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy