Šlachtovu sekretářku vyhodili za vynášení informací, nic jí ale neprokázali. Žena teď policii žaluje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 4. 2018 6:00
Jaroslavu B., bývalou sekretářku Roberta Šlachty, propustili z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli údajnému vynášení informací ze spisů. Do nich měla přístup kvůli své práci, při které zpracovávala statistiky o případech. Nyní žena útvar žaluje kvůli neplatnosti výpovědi. A má velkou šanci uspět, protože Generální inspekce bezpečnostních sborů zjistila, že se trestný čin nestal, a celou věc uzavřela.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, nyní náměstek u celníků.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, nyní náměstek u celníků. | Foto: ČTK

Praha - Čtyřicet let pracovala Jaroslava B. u policie. Poslední roky pak dělala jako civilní zaměstnankyně sekretářku řediteli bývalého protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi a následně řediteli Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michalu Mazánkovi. Nedávno ji ale propustili za údajné vynášení informací ze spisů. 

Zevrubné vyšetřování kvůli podezření na vynášení ze spisů začalo na elitním útvaru loni. Na popud NCOZ se případem začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která šetří trestné činy policistů. Tento týden však případ uzavřela a žádné vynášení informací nezjistila.

"Případ jsme opravdu prověřovali a během naší činnosti jsme dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu," reagoval mluvčí GIBS Ivo Mitáček. "Věc je odložena, a proto v daném případu nekonáme žádné další a jiné kroky, tedy ani vůči žádným osobám," dodal.

Národní centrála proti organizovanému zločinu případ nepopírá, ale zároveň k němu nechce říct podrobnosti. "K personálním otázkám se nebudeme vyjadřovat," odpověděl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Jaroslava B. popírá, že by informace vynášela. "Loni jsem absolvovala rozhovory s vedením, s ředitelem a náměstky (NCOZ), kdy mi nejdříve tvrdili, že jsem neoprávněně nahlížela do tisícovky spisů, a pak to bez nějakého klíče zúžili na šedesát. Dostala jsem výpověď a hned poté mi bylo znemožněno chodit do práce," sdělila Aktuálně.cz žena, kterou v případu vyslýchala i inspekce.

"Byla jsem hodiny vyslýchána na GIBS, zabavili mi i telefony," dodala sekretářka, která ještě před uzavřením případu ze strany inspekce svůj bývalý útvar zažalovala.

"Podala jsem žalobu na neplatnost té výpovědi. Nechci žádné miliony, chci jenom ušlou mzdu, aby zaplatili výlohy za soud, a ráda bych, aby se mi omluvili, protože jsem to neudělala," vysvětluje Jaroslava B, která po výpovědi z NCOZ opět skončila u svého původního šéfa, pracuje jako dočasná výpomoc na částečný úvazek u Šlachty, který je náměstkem ředitele Celní správy.

Šlachta, který v čele protimafiánského útvaru skončil před téměř dvěma lety kvůli policejní reorganizaci, o případu ví. "Vnímám to jako profesní likvidaci mně blízkých lidí. Nikdy nic nevynesla. Navíc to odložili, protože se to nestalo," tvrdí bývalý detektiv. Víc se k případu nechce vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy