Šlachtovu sekretářku vyhodili za vynášení informací, nic jí ale neprokázali. Žena teď policii žaluje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 4. 2018 6:00
Jaroslavu B., bývalou sekretářku Roberta Šlachty, propustili z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli údajnému vynášení informací ze spisů. Do nich měla přístup kvůli své práci, při které zpracovávala statistiky o případech. Nyní žena útvar žaluje kvůli neplatnosti výpovědi. A má velkou šanci uspět, protože Generální inspekce bezpečnostních sborů zjistila, že se trestný čin nestal, a celou věc uzavřela.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, nyní náměstek u celníků.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, nyní náměstek u celníků. | Foto: ČTK

Praha - Čtyřicet let pracovala Jaroslava B. u policie. Poslední roky pak dělala jako civilní zaměstnankyně sekretářku řediteli bývalého protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi a následně řediteli Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michalu Mazánkovi. Nedávno ji ale propustili za údajné vynášení informací ze spisů. 

Zevrubné vyšetřování kvůli podezření na vynášení ze spisů začalo na elitním útvaru loni. Na popud NCOZ se případem začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která šetří trestné činy policistů. Tento týden však případ uzavřela a žádné vynášení informací nezjistila.

"Případ jsme opravdu prověřovali a během naší činnosti jsme dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu," reagoval mluvčí GIBS Ivo Mitáček. "Věc je odložena, a proto v daném případu nekonáme žádné další a jiné kroky, tedy ani vůči žádným osobám," dodal.

Národní centrála proti organizovanému zločinu případ nepopírá, ale zároveň k němu nechce říct podrobnosti. "K personálním otázkám se nebudeme vyjadřovat," odpověděl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Jaroslava B. popírá, že by informace vynášela. "Loni jsem absolvovala rozhovory s vedením, s ředitelem a náměstky (NCOZ), kdy mi nejdříve tvrdili, že jsem neoprávněně nahlížela do tisícovky spisů, a pak to bez nějakého klíče zúžili na šedesát. Dostala jsem výpověď a hned poté mi bylo znemožněno chodit do práce," sdělila Aktuálně.cz žena, kterou v případu vyslýchala i inspekce.

"Byla jsem hodiny vyslýchána na GIBS, zabavili mi i telefony," dodala sekretářka, která ještě před uzavřením případu ze strany inspekce svůj bývalý útvar zažalovala.

"Podala jsem žalobu na neplatnost té výpovědi. Nechci žádné miliony, chci jenom ušlou mzdu, aby zaplatili výlohy za soud, a ráda bych, aby se mi omluvili, protože jsem to neudělala," vysvětluje Jaroslava B, která po výpovědi z NCOZ opět skončila u svého původního šéfa, pracuje jako dočasná výpomoc na částečný úvazek u Šlachty, který je náměstkem ředitele Celní správy.

Šlachta, který v čele protimafiánského útvaru skončil před téměř dvěma lety kvůli policejní reorganizaci, o případu ví. "Vnímám to jako profesní likvidaci mně blízkých lidí. Nikdy nic nevynesla. Navíc to odložili, protože se to nestalo," tvrdí bývalý detektiv. Víc se k případu nechce vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy