Šlachta nastoupí k celníkům. Lidé, kteří odešli z ÚOOZ, mají u mě dveře otevřené, vzkazuje

Lukáš Prchal Julie Kochová Lukáš Prchal, Julie Kochová
Aktualizováno 8. 8. 2016 10:58
Bývalý ředitel zaniklého ÚOOZ Robert Šlachta nastupuje od září k celní správě, která spadá pod ministerstvo financí. Stane se náměstkem pro pátrání a bude mít pod sebou trestnou činnost související s drogami či zbraněmi. Bude tak vykonávat téměř identickou pozici, jako když byl ředitelem ÚOOZ. "Nabídku celní správy jsem přijal," potvrdil Aktuálně.cz v pondělí ráno Šlachta.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Celní správu od září posílí bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Nastoupí na nově vytvořenou pozici náměstka pro pátrání. Vyšetřovat by měl trestnou činnost související s drogami či zbraněmi.

"Nabídku celní správy jsem přijal," potvrdil Aktuálně.cz bez dalších podrobností Šlachta.

Na ministerstvo financí, pod které celní správa spadá, své rozhodnutí zatelefonoval v pondělí po osmé hodině ráno. "Tento týden si pan Šlachta podá žádost o zpětvzetí do služby," řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. "22. srpna bude zařazen na místo zástupce celního úřadu pro Pardubický kraj. A k prvnímu září bude generálním ředitelem pověřen funkcí náměstka pro pátrání," uvedla s tím, že na Šlachta nakonec bude muset projít výběrovým řízením, pokud bude chtít na pozici náměstka zůstat.

Podle náměstkyně bude Šlachta vykonávat téměř stejnou pozici jako v někdejším ÚOOZ, byť nebude mít tak široké kompetence, jako mají policisté. "Zatím bude funkcí pověřen. Pokud by chtěl na pozici zůstat, bude se muset přihlásit do výběrového řízení a projít jím," dodala Schillerová.

Za Šlachtou k celní správě mohou přejít někteří jeho bývalí podřízení, kteří spolu s ním odešli z ÚOOZ kvůli sloučení s protikorupční policií pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Od policie kvůli reorganizaci odešlo kolem deseti lidí.

"Lidé, kteří odcházejí nebo odešli, byli kvalitní a budu se o ně maximálně snažit postarat ve svém novém působišti," řekl Aktuálně.cz Šlachta. Pod celní správou by se tak mohl začít formovat nový tým složený z bývalých členů ÚOOZ.

Nová pozice

Náměstkovské místo pro pátrání vzniklo na celní správě nově v souvislosti s přijetím takzvaného celního balíčku, který celníkům významně rozšířil trestněprávní kompetence v oblasti vyšetřování trestných činů souvisejících s DPH.

Dosud celníci mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží. Podle nového šéfa správy Milana Poulíčka navíc budou celníci výhledově usilovat také o změnu trestního řádu tak, aby mohli daňové trestné činy nejen prošetřovat, ale dokončovat i celé trestní řízení.

Sdělení obvinění a následné vyšetřování jsou zatím čistě v kompetenci policie. To podle Poulíčka ale vyšetřování značně zdržuje. Upozornil, že celníci nyní kauzy prověřují a poté je předávají policejnímu vyšetřovateli, který se s věcí začne seznamovat teprve až ve fázi sdělení obvinění.

V souvislosti s rozšířením kompetencí nabrala celní správa zhruba 360 zaměstnanců. Postavit nový tým Poulíček minulý týden označil za svou hlavní prioritu. Většina nových náměstků by měla nastoupit od října.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy