Skončí na školství náměstci-nestraníci? Židle se kývou

Namále mají Němec i profesor Wilhelm. Je to proto, že nemají stranický průkaz ODS?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Reorganizace ministerstva školství se zřejmě nevyhne ani nejvyššímu vedení úřadu, skončit by měl jeden z náměstků. Píše to ve svém pátečním vydání deník Insider.

Poté, co byly během personálního třesku na ministerstvu výrazně proměněny skupiny náměstků Ladislava Němce a Ivana Wilhelma, to začíná vypadat, že se povážlivě kývou i jejich židle.

Zároveň se tak začínají naplňovat dlouhodobé spekulace o konci jediných dvou nestranických náměstků na jinak "modrém" ministerstvu řízeném náměstky za ODS.

Podle Kateřiny Savičové z ministerstva školství ještě oba náměstci na ministerstvu pracují. Na dotaz, zda v tom oba budou pokračovat i po víkendu, však již neodpověděla.

Podle informací z politických kuloárů i ze samotného ministerstva školství však vyplývá, že své působení brzy ukončí minimálně náměstek Němec, který doposud řídil skupinu regionálního školství. "Odvolán jsem nebyl, informace v pondělí," řekl pouze Němec.

Podívejte se: Petr Fiala jmenován ministrem školství

O tom, zda se jedná o trest za fiasko s maturitami, neúspěch reformy regionálního školství, nebo jen o posilování politického vlivu lze však v tuto chvíli pouze spekulovat.

Na Němcovo místo by měl nastoupit Jindřich Fryč, dnes již bývalý ředitel sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí ve skupině náměstka Michala Zaorálka.

Fryč, který byl loni jedním z horkých kandidátů na pozici šéfa kanceláře Senátu, se po změnách, ke kterým došlo prvního srpna, přesunul pod působnost prvního náměstka Jiřího Nantla, autora celé reorganizace.

O tom kdo, kdy a jestli vůbec nahradí druhého zmiňovaného náměstka, profesora Wilhelma, se rozhodne později. On sám na opakované dotazy nereaguje.

Podívejte se: Josef Dobeš. Ministr, který naštval studenty a učitele

Němce na ministerstvo přivedl předchůdce Petra Fialy Josef Dobeš. Oba se znali z brněnské průmyslovky, kde Němec před svým ministerským angažmá působil - a dodnes má tuto pozici "blokovánu" - jako ředitel.

Poté, co Dobeš na pozici šéfa úřadu rezignoval, stal se Němec jako jeho první náměstek dočasným správcem ministerstva.

Po Fialově nástupu se pochopitelně diskutoval Němcův další osud, nový ministr se však - alespoň podle svých slov - změnám na pozicích náměstků bránil. Jedinou změnou tak na této úrovni byla výměna na pozici prvního náměstka, kterým se stal Jiří Nantl.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy