Skončí na školství náměstci-nestraníci? Židle se kývou

Martina Machová Martina Machová, Jakub Novák
17. 8. 2012 21:24
Namále mají Němec i profesor Wilhelm. Je to proto, že nemají stranický průkaz ODS?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Reorganizace ministerstva školství se zřejmě nevyhne ani nejvyššímu vedení úřadu, skončit by měl jeden z náměstků. Píše to ve svém pátečním vydání deník Insider.

Poté, co byly během personálního třesku na ministerstvu výrazně proměněny skupiny náměstků Ladislava Němce a Ivana Wilhelma, to začíná vypadat, že se povážlivě kývou i jejich židle.

Zároveň se tak začínají naplňovat dlouhodobé spekulace o konci jediných dvou nestranických náměstků na jinak "modrém" ministerstvu řízeném náměstky za ODS.

Podle Kateřiny Savičové z ministerstva školství ještě oba náměstci na ministerstvu pracují. Na dotaz, zda v tom oba budou pokračovat i po víkendu, však již neodpověděla.

Podle informací z politických kuloárů i ze samotného ministerstva školství však vyplývá, že své působení brzy ukončí minimálně náměstek Němec, který doposud řídil skupinu regionálního školství. "Odvolán jsem nebyl, informace v pondělí," řekl pouze Němec.

Podívejte se: Petr Fiala jmenován ministrem školství

O tom, zda se jedná o trest za fiasko s maturitami, neúspěch reformy regionálního školství, nebo jen o posilování politického vlivu lze však v tuto chvíli pouze spekulovat.

Na Němcovo místo by měl nastoupit Jindřich Fryč, dnes již bývalý ředitel sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí ve skupině náměstka Michala Zaorálka.

Fryč, který byl loni jedním z horkých kandidátů na pozici šéfa kanceláře Senátu, se po změnách, ke kterým došlo prvního srpna, přesunul pod působnost prvního náměstka Jiřího Nantla, autora celé reorganizace.

O tom kdo, kdy a jestli vůbec nahradí druhého zmiňovaného náměstka, profesora Wilhelma, se rozhodne později. On sám na opakované dotazy nereaguje.

Podívejte se: Josef Dobeš. Ministr, který naštval studenty a učitele

Němce na ministerstvo přivedl předchůdce Petra Fialy Josef Dobeš. Oba se znali z brněnské průmyslovky, kde Němec před svým ministerským angažmá působil - a dodnes má tuto pozici "blokovánu" - jako ředitel.

Poté, co Dobeš na pozici šéfa úřadu rezignoval, stal se Němec jako jeho první náměstek dočasným správcem ministerstva.

Po Fialově nástupu se pochopitelně diskutoval Němcův další osud, nový ministr se však - alespoň podle svých slov - změnám na pozicích náměstků bránil. Jedinou změnou tak na této úrovni byla výměna na pozici prvního náměstka, kterým se stal Jiří Nantl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy